Citrusy sice patří do subtropického pásma, v našich klimatických podmínkách ale nejsou žádnou raritou. Pěstujeme je především v nádobách,abychom je mohli v létě přenášet ven do zahrady, na terasu nebo na balkon, v zimě potom pod střechu, aby ji v pořádku přečkaly.
Doma pěstované citrusy nejsou jen dekorativní záležitostí, jestliže sed o ně dobře staráme, můžeme se těšit i na úrodu na vitamín C bohatých plodů. Mezi oblíbené druhy pro pokojové pěstování se hodí citroník, pomerančovník, limetka, mandarinka a kumkvát, ten má navíc tu výhodu, že nevyžaduje zazimování v chladu, takže ho můžete mít po celý rok v bytě.
I v zimě potřebují citrusy dost světla
Ideální řešení pro zazimování citrusů je zimní zahrada, zastřešená terasa či prosklený balkon. Pokud takové prostory nemáte, je dobrým řešením nevytápěná místnost, kde se teplota pohybuje kolem 10 -15° C. V rodinném domě to může být prosklená veranda, předsíň, či vstupní hala, pokud je v ní dost světla. Jestliže žijete v bytě, můžete citrusy přenést do ložnice, kde bývá obvykle nejchladněji, důležité ale je umístění co nejblíž k oknu a mimo zdroj tepla.
Když nemáme dost chladné prostory pro citrusy
Tyto subtropické rostliny mají v zimním období rády vegetační klid, tedy chladno, méně zálivky a žádné zásahy, jako například stříhání nebo přesazování. Jestliže nemáme chladné místo, kde bychom jim uměli zajistit dostatek světla, je lepší volba mít je v teplejším prostředí než bez světla. Jen citrusy o něco častěji zaléváme. Frekvenci zálivky upravujeme podle toho, jak dlouho trvá, než substrát proschne, častější zalévání může vést k úhynu kořenů. Že je citrus přemokřený zjistíte tak, že mu žloutnou a opadávají listy. Toho se snažte vyvarovat.
Doba vegetačního klidu citrusům končí v době, kdy se prodlužují dny a je mnohem více světla, tedy koncem února, či na začátku března. V té době už je můžete přesadit do větší nádoby, upravit řezem.a přihnojit.