close

Sada kvalitního nerezového nádobí je poměrně nákladná záležitost, proto děláme všechno pro to, aby nám vydržela co nejdéle. Někdy se ale povede hrnec či pánev připálit. Co s tím?

Aby se nenarušil povrch nádobí, je třeba vyvarovat se příliš abrazivním prostředkům a hrubým drátěnkám. Mohly by nádobí poškrábat a tím poničit. a mytí nerezového nádobí tedy používejte buď houbičky na nádobí nebo hadřík, z čistících prostředků je nejlepší soda.

Připálené jídlo nechte odmočit

Jestliže se vám povede připálit jídlo, nedřete ho z hrnce násilím, ale namočte ho na pár hodin – nejlépe přes noc. Potom už jde připálená vrstva odstranit celkem snadno a bez hrubé síly. Na odstranění použijte hrubší stranu houbičky na nádobí.

Pomůže solný roztok

Rychleji se můžete napečených zbytků jídla zbavit tak, že nasypete do hrnce větší množství soli, přelijete horkou vodou nebo jí v hrnci chvíli povaříte. Pak nechte roztok vystydnout a dřevěnou špachtlí zkuste zbytky jídla odstranit. Jestliže je jídlo hodně připálené a nejde úplně odstranit, ještě jednou postup opakujte.

Vnější strana hrnců a pánví

I z venku dno pánve či hrnce po čase ztmavne,občas se na něm objeví i napečená vrstva, hlavně, když nádobí používáme na plynovém sporáku. Na čištění nádobí z vnější strany pomůže jedlá soda. Stačí nasypat ji na špinavé plochy a vlhkým hadříkem nebo houbičkou roztírat tak dlouho, až připálené vrstvy zmizí.

 

Jak docílit vysokého lesku

Máte nerezové pánve zavěšené na háčcích a chcete, aby se vám pěkně leskly? Drobné škrábance vám pomůže odstranit pasta z jedlé sody, kterou je rozleštíte. Použijte na to měkký hadřík. Mastných skvrnek a otisků prstů se na nerezu zbavíte čističem na okna.

Čistěte po každém použití

Jestli chcete mít nerezové nádobí dlouho pěkné, věnujte mu pravidelnou péči a očistěte ho důkladně po každém použití. Nebudete muset vynakládat takovou sílu a používat hrubých prostředků. Tím prodloužíte i jeho životnost.

Tags : jak čistit nerezové nádobíjak vyčistit připálené hrncenerezové nádobí

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku