Na zahrádkách už toho nezbývá mnoho ke sklizení, většina úrody už je dávno zpracovaná. Přesto je ještě dost práce, kterou je třeba udělat, než bude zahrada připravená k zimnímu odpočinku.
To, jak bude zahrádka na zimu připravená, má vliv na její kondici a tím i úrodu v příštím roce. Je tedy celkem logické, že podzimní práce budou směřovat k tomu, aby měla půda dost vzduchu, vody a výživy. Jak se tedy postarat o záhony, stromky a trávník?
Péče o záhony
Sklizené záhony zryjeme, rýčem do půdy zapracujeme i zbytky rostlin. Naopak plevel se snažíme odstranit pokud možno všechen. Kromě záhonů, kde budete příští rok vysévat mrkev, je dobré zapracovat i trochu chlévského hnoje. Zryté záhonky se dobře provzdušní, mrva je přes zimu dostatečně vyživí.
Podzim je čas na výsadbu květin rostoucích z cibulek. Jestli chcete mít na jaře zahradu plnou tulipánů, narcisů, krokusů a dalších, je právě teď čas zasadit cibulky.
Stromky a keře na podzim
Je čas na výsadbu nových stromků, a to ovocných i okrasných. Připravíme si hluboké jamky, na jejichž dno opět můžeme přidat chlévský hnůj. Ovocné stromky zasadíme tak, aby očko roubu zůstalo nad zemí. Nezapomeneme na vydatnou zálivku, je třeba, aby se kořeny dobře uchytily před nástupem mrazů.
Na podzim také provádíme zmlazovací řez u některých ovocných i okrasných stromů a keřů. Peckoviny a ořešák stříháme hned po sklizni, bobuloviny až tak v listopadu. Také růže je potřeba ostříhat na 5 – 8 oček. Poslední větvička by měla směřovat ven. Tak si růže ochráníte před vymrznutím.
I trávník chce své
Pravidelně z trávníku shrabujte listí. Trávník před zimou ještě jednou provzdušněte vertikulačními hráběmi, poslední sekání by nemělo být příliš nízko u země. Je dobré ho přihnojit, klidně použijte kompost. Ten ale házejte přes síto, ať trávník nedusíte velkými kusy. Také je čas ošetřit ho postřikem proti plísním.