close
shutterstock_78381409

Stavbu nového domu bez zateplení si dnes už neumíme představit. Ale ani starým domům se zateplování nevyhne, úspora na nákladech za vytápění je totiž výrazná.

U starších staveb se tradičně zatepluje buď polystyrenovými deskami nebo minerální vatou, především díky dobrému poměru cena/užitek. I tady, stejně jako u novostaveb, se ovšem můžou použít alternativní materiály a způsoby zateplení.

Vylepšená klasika – sendvičové desky

Nejlevnější zateplení jsou polystytenové desky správné tloušťky. Tam, kde jsou ale na zdi nějaké nerovnosti, používá se minerální vata. Taky proto, že je nehořlavá a zvukotěsná, tyto vlastnosti o dost rozšiřují její možnosti využití. Je zase o dost dražší než polystyren.

Spojením těchto dvou materiálů do jedné sendvičové desky se ovšem spojí i jejich dobré vlastnosti:lepší zvukotěsnost a nehořlavost za příznivější ceny. Sendvičové desky můžete taky použít jako protipožární pásy v zateplovacích systémech.

Provětrávané fasády

Hlavně při nové výstavbě si svou popularitu získává tento zateplovací systém tvořený z roštu a obkladů, které dokonale imitují stavbu z cihel. Izolační vrstva se cpe mezi nosné prvky roštu, mezi ní a obkladem pak vznikne odvětrávaná mezera. Takto se zateplují obvodové zdi stavby.

Stříkaná izolace

Když potřebujete zaizolovat podkroví, nebo zateplit příčky či sendvičové konstrukce, hodí se izolace stříkaná. Utěsní každou spáru, poradí si s nerovnostmi a špatně spojenými bloky. Navíc je vzduchotěsná a má výrazně dobré zvukově izolační vlastnosti. Při stříkané izolaci se nemusíte bát vzniku plísní.

Vakuová izolace

S tímto zateplovacím systémem si poradíte i se starými domy, dokonce i těmi, které chrání památkový úřad a vy nesmíte změnit konečný vzhled stavby. Tento systém pracuje se speciálně tvarovanými polystyrenovými deskami, uvnitř nichž jsou desky vakuové izolace.

Tags : zateplení domu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku