Nedostatek vody je celosvětový problém, který se několik posledních let řeší také v Česku. Špatná zpráva je to především pro zahrádkáře, protože uprostřed horkých letních dní bez deště, jsou často bez vody na zalévání. Proto se vyplatí pořídit si kapkovou závlahu. Dobrá zpráva je, že si ji dokážete vyrobit sami.
Kapková závlaha je účinný a velmi úsporný způsob, jak dopřát svým rostlinám dostatek vody i během suchého léta. Spotřeba vody při kapénkovém zavlažoování je výrazně nižší, protože nezaléváte plošně, ale přivádíte vodu přímo k rostlinám. Dalším benefitem je fakt, že nezaléváte i plevel, takže hodně brzy po přechodu na kapkovou závlahu nebudete muset plít záhony. Jaké další výhody vyplývají z kapkové závlahy?
Proč si pořídit kapkovou závlahu
Zmínili jsme, že na zalévání záhonů, skleníků, ale i truhlíků spotřebujete mnohem méně vody (úspora je asi 75%), takže ušetříte náklady. Tu trochu vody, co budete na kapkovou závlahu potřebovat, jste schopni zajistit i v parném létě. ZAlévají se pouze rostliny, které pěstujete, takže odumírá plevel.
Další výhody kapkové závlahy:
- Automatický systém kapkové závlahy ušetří váš čas, stačí nastavit si dobu, kdy má být spuštěna a o víc se nestaráte.
- Odpadne vám náročné tahání konví nebo hadice na zalévání. Zahrada už pro vás bude jen relaxací a koníčkem, bez namáhavé práce.
- Vaše zahrádka bude zalévána i v době, kdy budete například na dovolené, protože se o vše postará automat.
- Přivedením vody ke kořenům rostlin se výrazně snižuje riziko výskytu plísní.
- S kapkovou závlahou se snadněji přihnojuje.
Jak kapková závlaha funguje
Základem pro kapénkovou závlahu je hadice s dírkami, kterými kape voda k jednotlivým rostlinám. Děrované hadice jsou napojeny na klasickou zahradní hadici a ta k primárnímu zdroji vody. Tím může být jednak vodovodní řád, jednak nádrž na dešťovou vodu (IBC nádrže). Přečtěte si také, jak na sběr dešťové vody. Možností je i studna nebo sud s vodou, ale v tomto případě hrozí nečistoty a ucpání dírek v hadicích. V takovém případě je řešením filtr, který hrubší nečistoty zachytí. Přiměřený tlak vody v hadici zaručí pravidelnou distribuci kapek k rostlinám. Vodu do hadice dopravíte buď přídavným čerpadlem nebo využitím samospádu. Pro využití samospádu je ovšem nutné mít nádrž s vodou dostatečně vysoko (v závislosti na vzdálenosti od záhonů a rozsahu zavlažovacího systému to může být 2 – 5 m vysoko), aby byl v hadicích zajištěn dostatečný tlak vody.
Příprava kapkové závlahy
V zásadě jsou dvě možnosti, jak si kapkovou závlahu na zahradě postavit. Jednou z nich je pořízení kompletního setu, který sestavíte podle návodu. Druhá varianta je výroba kapkové závlahy svépomocí, takže si nekoupíte jednotlivé díly a celý systém sestavíte podle sebe.
Při sestavování svépomocí je základem kapková trubice s integrovanými kapkovači. Vzdálenosti mezi jednotlivými kapkovači si můžete zvolit podle vlastní potřeby, případně můžete využít standardní nastavení. Hadici můžete nechat položenou na záhonu (jsou dodávány v přírodních barvách, tedy zelené či hnědé) nebo ji vedete pod zemí. Nemusíte mít obavu z ucpávání kapkovací trubice, zemina se do ní nedostane.
Levnější varianta: Použijte obyčejnou zahradní hadici a do ní instalujte kapkovače v místech, kde máte rostliny. Jestliže chcete jako zdroj vody použít vodovodní řád, je ještě nutný regulátor tlaku vody, aby opravdu jen kapala.
Kapková závlaha na zkoušku
Nevíte, jestli se vyplatí do kapkové závlahy investovat? Bojíte se, že bude nedostatečná a rostliny nebudou mít dost vody? Zkuste si letos vytvořit domácí kapkovou závlahu, která není náročná ani nákladná, ale efekt má naprosto stejný, jako její sofistikovanější verze.
Domácí kapkovou závlahu si vytvoříte z obyčejných PET lahví. Lahvím odříznete dno, do uzávěrů uděláte dírku a tou protáhnete hadičku. Láhev zasunete hrdlem do záhonu co nejblíž k rostlině (nebo jen odšroubujte uzávěr a “zasaďte” láhev dnem vzhůru do sponu mezi rostlinami) a naplníte ji vodou. Tím dosáhnete toho, že budou zavlažovány jen kořeny a voda se nebude ze záhonu vypařovat.
Zkusila jsem tenhle způsob, byli jsme s manželem 14 dní v Tunisu a když jsme přijeli domů zahrádka byla krásně zelená.
asi taky zavedu. posledni dobou to vsude vidim a vypada to slibne