close
thief-1562699_640

Každý rok se těšíme na letní dovolenou, na dobu, kdy můžeme na chvíli odložit každodenní starosti. Nezáleží na tom, jestli jedeme do zahraničí nebo zůstaneme v tuzemsku, jestli pojedeme na delší či kratší dobu, vždy bychom ale měli dbát na zabezpečení bytu, respektive domu. 

Zlodějům nesmíme dát záminku, aby na náš byt či dům vůbec pomysleli. Je důležité podniknout několik kroků, které eliminují riziko a my se tak po dovolené vrátíme do takového domova, jaký ho opustíme. Co pro to musíme udělat?

Diskrétnost na prvním místě

V první řadě by o vašem odjezdu na dovolenou mělo vědět co nejméně lidí. Všichni se rádi pochlubíme, kam odjíždíme a na jak dlouho, ale buďte obezřetní. Dejte si pozor, kde a před kým o odjezdu mluvíte. V dnešní době je velkým trendem svěřovat se na sociálních sítích – i toto je dost riziková varianta, zvlášť pokud máte nastavené posty pro širší veřejnost. 

Při odjezdu, až budete nakládat zavazadla, nebuďte příliš hluční, ať na sebe moc neupozorníte. Zvlášť v bytových domech, kde všichni hřešíme na určitou anonymitu, si často neuvědomujeme, kdo nás vidí.

Oslovte kamaráda

Výhodou určitě je, pokud k vám v době vaší dovolené u moře či na horách může docházet někdo z rodiny, velmi dobrý kamarád nebo spolehlivý soused. Nejenže zkontroluje byt, zda je všechno v pořádku, ale zalije kytky, vyvětrá a vybere poštu ze schránky. Právě nevybraná schránka je často spolehlivým znamením pro tipaře. Dobrým zastíracím prvkem jsou otevřené ventilačky, i to vzbuzuje dojem, že jsou majitelé doma.

Zabezpečení bytu

Byt je důležité zabezpečit komplexně, nestačí jen tak to ošidit “na oko”. Především je nutné dobře ošetřit všechny možné cesty vniknutí do objektu.

Okna a balkon

Dalším důležitým faktorem jsou dostatečně zabezpečená okna. Ideální je pořídit si pojistky proti vysazení. V přízemí a nízkých patrech stojí za úvahu pořízení mříží.  Ideální jsou venkovní rolety se závěsy zabraňující nadzvednutí. Dobrá je také bezpečnostní fólie, která se lepí na okenní tabuli. Na balkoně nevystavujte drahé věci, jako je například kolo. Sundejte prádlo, abyste na balkoně neměli po celou vaší nepřítomnost na šňůrách stejné prádlo. Také je to signál, že doma nikdo není. V rodinných domech nezapomeňte na sklepní okna, která často zůstávají otevřená kvůli přístupu koček do domu. 

Bezpečnostní dveře

Investice do bezpečnostních dveří se rozhodně vyplatí. Pořiďte si bezpečnostní dveře ukotvené v bezpečnostních zárubních. Pokud takové nemáte, zajistěte dveře proti vysazení. Stejně důležitý je výběr zámku. Zámek vybírejte kvalitní, tedy z těch s cylindrickou vložkou 3. a 4. třídy. Vícebodový bezpečnostní systém je rozhodně nejlepší řešení. Zajistí dveře po celém jejich obvodu.

Kamerový systém 

Pořídit si kamery, které nepřetržitě sledují pohyb kolem domu či dění v bytě, je velmi dobrou investicí. Přes mobilní telefon lze sledovat snímání obrazu online a vy tak v kteroukoliv denní dobu a z jakéhokoliv místa na zeměkouli víte, co se doma děje. 

Nabídka kamer je velmi široká. Můžete si vybrat typ, který vám bude vyhovovat a bude pro vás i finančně dostupný. Pokud máte doma cenné předměty, zvažte i připojení na bezpečnostní službu.

Pojištění bytu

Pojištění domácnosti většinou každý má, pokud ne,nejpozději před odjezdem na dovolenou byste si ji měli pořídit. V  době vaší nepřítomnosti se může stát cokoliv a nemusí to být zrovna krádež. Zapomenete vypnout elektrický spotřebič, může dojít k přepětí, praskne vám akvárium nebo přívod vody k pračce a neštěstí je na světě. Dobře si ale zkontrolujte, co všechno si pojišťujete a s jakou spoluúčastí, ať jsou vám případné škody skutečně nahrazeny. Dovolenou si v klidu užijete, pokud budete odjíždět s vědomím, že jste pro zabezpečení bytu udělali všechno, co jste mohli.

Zdroj: Policie ČR, foto: Pixabay

Tags : bezpečnostzabezpečení bytuZabezpečení domu

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku