close
house-4307825_640

Arkýře jsou architektonickým prvkem známým už z antického Řecka, u nás je můžete najít na domech od renesance po současnost. Tento výstupek posazený na trámech či na krakorcích, bývá vždy ve vyšších patrech, a to na průčelí domu, případně na nároží. Jeho původní funkcí byla ochrana domu, dnes se dá arkýř ve starém domě využít různým způsobem.

Arkýř má své přednosti, které je možné využít při zařizování bytu. Především je to fakt, že rozšiřuje prostor místnosti a přitom se dá podle potřeby opticky oddělit. Druhou výhodou arkýře je světlo přicházející z oken situovaných do všech stran (kvůli nezbytnému výhledu obránců v minulosti). Díky tomu můžete arkýř využít hned několika způsoby.

Arkýř, vikýř, rizalit – něco málo z architektury

Kromě arkýře, který bývá situován ve vyšších patrech, se na domech můžete setkat také s rizalitem, což je v podstatě stejný výčnělek, jen se nachází už v přízemí (a může pokračovat do vyšších pater). V interiéru pak tvoří stejný navazující prostor, jako arkýř. 

Do třetice je vhodné zmínit i vikýř, který rozšiřuje podkroví, prosvětluje ho a odvětrává. Jde o nadstřešní konstrukci a dnes je obvykle opatřen otevíratelnými okny. Všechny tyto architektonické prvky zajímavě dotváří vnitřní prostory a umožňují zařídit si netradiční zákoutí. 

Arkýř v obytném prostoru

V závislosti na velikosti arkýře se v naprosté většině tento prostor stává odpočinkovou zónou. Pokud tomu místo dovolí, většinou se do něj postaví pohovka, z níž je možné si užít nádherný panoramatický výhled a světlo dopadající hned z několika oken. I malý arkýř můžete využít k odpočinku, stačí, když se do něj vejde pohodlné křeslo a snad i odkládací stoleček, na nějž si budete moci položit hrnek s čajem a knihu. 

Větší arkýř je možné zařídit jako pracovnu nebo “šicí” koutek. Právě dostatek světla umožňuje být při zařizování arkýře v obytném prostoru dost kreativní. V domácnosti s malými dětmi je možné navázat na obývací pokoj dětským koutem s hračkami či s ohrádkou pro batole. Milovníci pokojových rostlin si z arkýře mohou vytvořit menší zimní zahradu.

Arkýř jako součást kuchyně

Poměrně menší možnost originálního řešení se naskýtá, jestliže arkýř navazuje na kuchyň. V takovém případě je možné buď ho zakomponovat do pracovní plochy a nechat si do něj vyrobit kuchyňskou linku na míru, nebo arkýř zařídit jako jídelní kout. Obou variant se rozhodně nemusíte bát, v každém případě bude vaše kuchyň netradiční a záviděníhodná. 

V případě kulatého či mnohoúhelníkového arkýře bude nutné pravděpodobně nutné zvolit nábytek vytvořený na zakázku, který bude kopírovat stěny výběžku, toto úsilí ale jistě bude stát za to. Bude se v něm vyjímat kulatý jídelní stůl, kolem něhož se sesedne celá rodina. Arkýř si vyloženě říká i o trochu romantiky, například květinové závěsy v oknech či pohodlný ratanový nábytek.

zdroj: Pinterest, foto Pixabay

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

Komentáře k článku