Rádi trávíte čas na zahradě? Neradi odbíháte domů do kuchyně, abyste připravili oběd a pak zase rychle utíkali na zahradu? Už jste přemýšleli nad venkovní kuchyní? Pokud se rozhodujete, jestli si venkovní kuchyni vytvořit, rozhodně jděte do toho, zvláště tehdy, pokud trávíte veškerý svůj čas právě na zahradě. A věděli jste, že tvorba venkovní kuchyně není vůbec složitá?
Výběr správného místa
Než se pustíte do práce, vložte se do prvního a nejdůležitějšího kroku, čímž je plánování a výběr místa, kde bude stát vaše nová venkovní kuchyně. Zvažte především, jaký typ kuchyně vám nejlépe vyhovuje a jaké prvky byste do ní chtěli zahrnout – gril, plynové hořáky, dřez, minilednice a další. Jestliže jste omezeni prostorem, volte spíše design ve tvaru písmena U nebo si vyberte jednu stranu plotu, kam kuchyni umístíte.
Zaměřte se také na světové strany, představa, že budete vařit na přímém slunci není nijak vábivá. Přemýšlejte i o výhledu, který může pro někoho být také prioritou. Pokud chcete novou kuchyni vystavět a mít na zahradě tzv. menší letní domek, budete tuto skutečnost muset oznámit stavebnímu úřadu.
Výběr materiálů
Rozmyslete si, jaké materiály chcete použít pro vaši venkovní kuchyni. Dřevo, kámen a kov patří mezi nejoblíbenější možnosti, ale použít můžete také klasické cihly, beton a jiné materiály. Zvažte také faktory jako je odolnost vůči povětrnostním podmínkám a snadná údržba.
Krytá, nebo otevřená?
Bude vaše kuchyně zastřešená, otevřená, krytá z boku nebo ji bude chránit jen jednoduchá stříška? Pokud do kuchyně nechcete výrazně investovat, nabízí se zde možnost plexiskla nebo polykarbonových desek. Mezi často používané typy bočního krytí patří také nejrůznější druhy rolet a prosklené stěny, které jsou však dražší. Svou kuchyni můžete také bez obav umístit do pergoly nebo ji připojit k zídce.
Pracovní prostor venkovní kuchyně
Pracovní deska je nezbytnou součástí venkovní kuchyně. V případě venkovní kuchyně je třeba myslet na to, že pracovní deska musí něco vydržet, vysoké teploty v létě a silné mrazy v zimě jí dají zabrat. Proto volte materiál jako je žula nebo umělý kámen.
Rozvržení venkovní kuchyně
Stejně jako vnitřní kuchyně, tak i ta venkovní musí být praktická a funkční. Plocha by měla být rozdělena na přípravnou, varnou, úložnou a mycí. I v tady platí, že hloubka desky by ideálně měla být 60 centimetrů, stejně jako šířka prostoru pro jednoho. Myslete na to, že je dobré mít věci po ruce co nejblíž.
Elektrické a vodovodní připojení
Venkovní kuchyně jsou určené k tomu, aby se v nich dalo vařit a plnily plnohodnotnou funkci klasické kuchyně. Proto zvažte, zda potřebujete elektrické zásuvky, vodovodní přípojky a podobně. Pokud nemáte k dispozici elektrické či vodovodní připojení, alternativou mohou být třeba solární panely, plynová bomba nebo vodní nádržka.
Spotřebiče vhodné do venkovní kuchyně
V závislosti na typu vaší venkovní kuchyně vybírejte také spotřebiče, které by měly být uzpůsobeny tak, aby vydržely venkovní podmínky. Klasický sporák můžete nahradit plynovým grilem nebo grilem na dřevo. Skvělou možností je také domácí udírna zakomponovaná přímo do kuchyně a pergoly zároveň. Záleží na vás, čemu dáte přednost.
Úložné prostory budete také potřebovat
Výklenky, police, háčky – to vše a spoustu dalších využijte jako úložný prostor. Pamatujte na to, že je dobré mít věci po ruce, takže pokud máte v kuchyni gril, je dobré umístit věci jako uhlí, dřevo, podpalovače v blízkosti grilu.
Dekorace a posezení
Poslední tečkou na závěr jsou dekorace, kterými kuchyni vybavte. Nezapomeňte na závěsné květináče, bylinky, stylové doplňky venkovského stylu a mnoho dalších. Důležité je také osvětlení, které vám poslouží především při posezení s přáteli a rodinou ve večerních hodinách.
Uvažujete také nad pořízením venkovní kuchyně?
Zdroj foto: www.freepik.com