close
obrázek_2023-05-12_110101653

Vytvoření dětského koutku v obývacím pokoji je ideálním způsobem, jak umožnit svým dětem, aby si hrály ve vaší bezprostřední blízkosti. Děti se budou cítit bezpečněji a pro vás to bude pohodlnější varianta, při které si můžete plnit vaše domácí povinnosti a zároveň u nich své děti kontrolovat. Poradíme vám několik tipů, jak zařídit dětský koutek v obývacím pokoji.

Vyhraďte určitý prostor

Začněte tím, že si vyberete určitý prostor v obývacím pokoji, který bude sloužit jako dětský koutek. Tento prostor můžete vymezit třeba menším koberečkem, jakožto pomyslné hranice dětského koutku. Díky tomuto kroku se vyhnete především tomu, aby se hračky válely po celém pokoji.

Čas na hračky

Každý rodič chce svému dítěti dopřát jen to nejlepší a často si starší plní své sny a nenaplnitelná přání prostřednictvím svých potomků. Mějte na paměti, že dítě nepotřebuje všechny ty senzační hračky, které ukazují v reklamě. Zaměřte se především na výběr vhodných hraček, které jsou adekvátní k věku dítěte. Jsou to hračky, které umožňují rozvoj kreativity, motoriky nebo logického myšlení. Například stavebnice, puzzle, kreativní sety na malování a modelování, deskové hry nebo stolní fotbálek. Držte se také hesla, že méně je někdy více.

Úložné prostory

Základním kritériem pro dětský koutek je zajistit, aby hračky a ostatní potřeby byly uspořádány a uloženy na svém místě. To usnadní nejen uklízení a udržení pořádku, ale také pomůže dětem se snadno orientovat v jejich malém království. Dnes už existuje nespočet možností úložných prostor, například koše, poličky, menší skříňky, regálky, boxy apod. Důležité je, aby k nim děti měly snadný přístup a myslete také na barevnou kompozici a laďte vše do jedné, maximálně dvou barev – mix barev bude působit chaoticky.

Bezpečí na prvním místě

Nejdůležitější při zařizování dětského koutku je bezpečnost. Některé hračky mohou být nebezpečné, mohou obsahovat komponenty, které jdou snadnou oddělat a dítě je snadno spolkne. Dbejte také na to, aby byly všechny ostré a nebezpečné předměty uloženy mimo dosah dětí.

Vytvořte pohodlné prostředí

Dětský koutek by měl být příjemným a pohodlným místem, kde si vaše děti mohou odpočinout, hrát si nebo se učit. Proto je dobré koutek vybavit také „odpočinkovou částí“, nemělo by chybět malé pohodlné křesílko, polštářky. Malé děti mají rády stany, do kterých si zalezou a mají své soukromí.

Nezapomeňte na pracovní plochu

Pokud je vaše dítě už větší, rádo si maluje, čmrká a neustále něco tvoří, nebojte se do jeho dětského koutku přidat pracovní plochu. I v tomto případě existuje hned několik možností, jak pracovní plochu zrealizovat. Nemusíte hned pořizovat velký klasický psací stůl, v módě jsou jednoduché pracovní desky nebo jednoduché pracovní stoly. Nezapomeňte na lampičku a pohodlnou židličku či křesílko.

Multifunkční prostor v jednom

Dětský koutek v obývacím pokoji může být víceúčelový. Kromě hraček a pomůcek pro děti můžete vytvořit prostor, který může sloužit i pro jiné aktivity. Můžete například přidat malou knihovnu s dětskými knihami, vytvořit již zmiňovaný koutek pro kreslení a malování, nebo přidat malý stůl s židlemi pro jeho malé kamarády.

Dbejte na estetiku

Při zařizování dětského koutku je důležité myslet i na jeho estetickou část. Vytvořit multifunkční prostor tak, aby bylo dítě spokojené, je jedna věc. Jenže o něco složitější je vytvořit takový prostor, který nebude evokovat při vstupu do obývacího pokoje chaos a bude mít pozitivní vliv na vás i vaše děti. Volte spíše jemnější barvy, které podporují klid a relaxaci. Další možnosti je využití tapet nebo samolepek s motivy, které se dětem líbí.

V případě starších dětí, které už více rozumí, je můžete zapojit do celého procesu zapojit. Tak aspoň více poznáte jejich zájmy a to, čemu dávají přednost. Jejich názory hned nezamítejte, a i když se vám nebudou líbit, snažte se najít nějaký kompromis.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : bezpečnostdětidětský koutekhračkyobývací pokoj

Autor Michaela

Komentáře k článku