close
Spolupráce

5 nejčastějších chyb při zařizování bytu nebo domu

Young,Happy,Couple,Sitting,On,The,Floor,In,Their,New

Chystáte se bydlet v novém? Pak byste určitě měli vědět, jak si bydlení zařídit a čemu se naopak vyhnout, abyste si jen nepřidělali starosti. Podívejte se na 5 nejčastějších chyb, které vám bydlení v novém dokážou pořádně pokazit.

Stěhovat se, to sice nemusí být kdovíjaká radost, nicméně zařizovat si bydlení přesně podle vlastního gusta může být uspokojující. Aby ale nešlo jen o chvilkové nadšení, je nanejvýš vhodné držet se všeobecně platných pravidel. Vyhnete se tak častým omylům. Kromě výběru barev a nábytku se týkají třeba i pojištění.

1. Špatná volba a kombinace barev

Obecně platí, že výrazné barvy se mohou v interiéru „tlouci“. Barvy, jako je žlutá, oranžová, červená nebo fialová, bydlení nádherně oživí a dodají mu na osobitosti. Jakmile takto výrazné barvy ale překombinujeme, vznikne rušivé prostředí, ve kterém se pravděpodobně nebudeme cítit úplně nejlépe.

Zapomeňte proto na divokou hru barev, které Češi houfně propadli na počátku milénia, načež si ložnici vymalovali na zeleno, pracovnu na červeno a kuchyň s obývacím pokojem na oranžovo.

V neposlední řadě myslete i na to, že nejtmavší plochou místností by vždy měla být podlahaStrop by měl být naopak nejsvětlejší a stěny by měly zajistit pomyslný přechod.

Krásný efekt dokážou vytvořit vhodně zvolené bytové doplňky, které občas stačí na to, aby vyladily interiér k dokonalosti. Příkladem může být třeba bydlení v námořnickém stylu, kterému vévodí modrá barva, nebo styl provence, jenž je typický odstíny fialové. Žádných striktních pravidel se ale držet nemusíte, jednoduše si vyberte barvy, které máte rádi.

2. Nevhodně vybrané rozměry nábytku

Pokud se stěhujete do velkého bytu, nebo dokonce domu, neuděláte chybu, když sáhnete po větším nábytku a klidně i po tom vyrobeném z masivu. Malý a nevýrazný nábytek by ve velkých prostorách působil komicky a byl by velmi nepraktický.

V malých bytech a místnostech je zase nejhorším prohřeškem nadměrný nábytek, ten masivní obzvlášť. Jednak by skutečně zabral mnoho místa, jednak by nadělal optické faux pas. V případě, že si nebudete vědět rady, je nejlepší obrátit se na odborníky. Takové investice nebudete litovat.

3. Příliš mnoho dekorací

Všichni si přejeme, aby nám v našich domovech bylo příjemně. Trendy velí nechávat prostory pěkně vzdušné, a to i opticky. To jde přímo proti tomu, že jsme se ještě pořád úplně nenaučili neshromažďovat nepraktické „lapače prachu“.

Dekorace své místo v interiéru jednoznačně mají, jakmile je jich ale moc, dojem z místa to nepochybně kazí. Nemluvě o tom, kolik práce vám přidělají, když se dáte do uklízení. Vybalancovat množství doplňků tak, abychom nežili v holobytu, ale zároveň nebyli úplně přehlceni, je občas umění.     

4. Nedostatečné zabezpečení

Jakmile už jednou vložíte peníze do mnohdy nákladného vybavení, je dobré se taky ujistit, že vám radost z nového bydlení nepokazí nevítaní návštěvníci.

Bydlíte-li v rodinném domě, je prvním krokem jeho oplocení a dostatečné zabezpečení branky a vjezdové brány. Už to může leckterého nenechavce odradit. Existuje také několik tříd bezpečnostních dveří. Čím vyšší tato třída je, tím vyšší je míra bezpečnosti a jistoty, že se přes ně zloději nedostanou. Od věci rozhodně není vhodný bezpečnostní zámek. Okna zase mohou ochránit předokenní rolety a bezpečnostní fólie na sklo.

Z celé pestré palety možností zmiňme ještě detektory pohybu a rozbití skla, případně otevření dveří či oken. Takové detektory můžete dokonce nechat napojit na centrální jednotku, která vyšle signál na váš telefon, že se něco děje. Vy pak můžete neprodleně kontaktovat policii.

5. Nesjednání pojištění nemovitosti a domácnosti 

Když vám na něčem záleží, pojistěte to. Raději. Ať už jde o automobil, osobní věci, nebo nemovitost. Právě na pojištění domácnosti lidé často zapomínají nebo mají pocit, že je to ten totožný/stejný produkt jako pojištění nemovitosti, které si sjednali. Mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti je přitom rozdíl nanejvýš patrný.

Jakmile dojde ke škodám na nábytku, spotřebičích nebo třeba sportovním vybavení, ať už v důsledku vytopení, nebo krádeže, pomůže vám pojištění domácnostiPokud splníte všechny podmínky, poskytovatel pojištění vám vše uhradí do výše pojistné částky. Ale pozor – u odcizení věcí z vedlejších prostor už získáte náhradu pouze do 10 % z pojistné částky (tyto údaje se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit – raději si je vždy překontrolujte).

Předmětem pojištění nemovitosti je ovšem samotný byt nebo dům, konkrétně tedy pevné součásti nemovitosti, jako jsou zdi, podlahy nebo stropy, ale také kotle, tepelná čerpadla nebo solární panely, které jsou instalované přímo na nemovitosti. Takové pojištění se hodí pro případy, že vám vandal pomaluje zeď nehezkými obrázky, silná bouřka poškodí střechu nebo krupobití poničí okna. U KB Pojišťovny získáte pojištění bez limitů, a dokonce nemusíte myslet na aktualizace smlouvy.

Z těchto důvodů se vyplatí neopomíjet ani jedno z těchto pojištění. Velmi často navíc díky propojení obou pojištění dosáhnete na výhodnější ceny.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Komentáře k článku