close
Spolupráce

Péče o zvířecí mazlíčky: základy zdravotní péče a výživy

pes

Toužíte mít doma domácího mazlíčka? Česko je v tomto ohledu zemí, kde se to zvířaty v domácnostech jen hemží. Více než polovina všech rodin vlastní nějakého domácího mazlíčka – nejčastěji jde samozřejmě o psy, kočky, morčata, králíky, nebo andulky. Péče o zvíře je ale náročná a vyžaduje přípravu, vědomosti, čas a trpělivost. Je to závazek na několik let a zahrnuje spoustu povinností. Proto je potřeba si pořízení zvířete nejen dobře promyslet, ale také se seznámit se zásadami zdravé a správné péče.

Péče o mazlíčka zdravě a chytře

Chytrá péče vede k tomu, že váš mazlíček bude ve výsledku zdravý, spokojený a vy i on se budete cítit ve společné domácnosti skvěle. Aby to tak skutečně bylo, je potřeba pečovat o jeho fyzickou i psychickou stránku – tyto chytré tipy vám poradí, jak na to.

Odborník ví nejvíc

Pokud s chovem zvířat začínáte, je dobré obrátit se vždy na odborníka a nechat si v základních věcech poradit. V tomto případě půjde samozřejmě hlavně o veterináře, ale hodně užitečných informací vám může dát i chovatel. Při pořízení zvířete by tedy vaše první kroky měly vést právě ke zvěrolékaři a následně každoročně nevynechat pravidelnou kontrolu. Prevence zajistí včasné odhalení závažných nemocí a pomůže vám předcházet nepříjemným problémům.

Krmivo je základ

Správná výživa je klíčová nejen pro nás lidi, ale samozřejmě i pro domácí mazlíčky. Spoustu informací o krmivech najdete i na internetu, ale opět vám s výběrem vhodného krmení nejlépe poradí odborník. Každé zvíře je trochu jiné a má odlišné nároky, zejména pak s ohledem na věk a zdravotní stav. Správně sestavený jídelníček pomůže zvířeti prospívat a cítit se skvěle. Vyhněte se pokušení krmit svého miláčka tím, co jíte vy. Obvykle nejsou tyto potraviny vhodné a mohou způsobit potíže. Potřeby pro chovatele nabízí řadu pamlsků a odměn, které jsou bezpečné a kterými můžete svému miláčkovi občas přilepšit.

Aby nebyla nuda

I zvířata potřebují pohyb, aktivitu a podněty. Proto je důležité vytvořit jim podmínky, které jim nabídnou zábavu, a to i když jsou doma sami a vy se jim nemůžete věnovat. Nuda zvířatům neprospívá. Jsou pak frustrovaná a mohou se projevovat nežádoucími způsoby. Pořiďte jim hračky a další podněty a naučte je, jak si s nimi hrát. Široký výběr vybavení pro chovatele nabízí e-shop Ecoliquid.eu, kde zakoupíte vše potřebné pro vaši snadnou a chytrou péči o domácí mazlíčky.

Dbejte na hygienu

Nezapomínejte pečovat nejen o zdraví mazlíčků, ale i o zdraví své. Pravidelně vaše zvířata odčervujte, vysávejte a vytírejte častěji podlahu a po kontaktu se zvířetem si vždy pečlivě myjte ruce. Zvířecí bakterie jsou zase trochu jiné než ty člověčí a mohou způsobit potíže. Nezapomínejte také pravidelně prát pelíšky a hračky čistit a dezinfikovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Komentáře k článku