close
Garáž

Jak vybrat garážová vrata? Záleží na nich bezpečnost i vzhled domu

obrázek_2023-05-10_091731216

Když se podíváte na rodinný dům, co nejdříve upoutá vaši pozornost? Mohou to být okna, barva fasády, ale také garážová vrata. Jsou poměrně dominantním prvkem, který dává domu charakteristický vzhled. Jejich volba by proto neměla být podceněna. Je důležité, pro jaký materiál se rozhodnete, a také to, jakým způsobem se budou otevírat. Jaké máte možnosti?

Osvědčená klasika – dvoukřídlá vrata

Ve starších domech, které procházejí rekonstrukcí, je možné instalovat dvoukřídlá garážová vrata. Jedná se o osvědčenou klasiku, která nabízí dokonalé využití celé garáže. Vrata se totiž otevírají ven, takže uvnitř nezabírají žádný prostor. Uplatnění najdou i u novostavby, není-li možné zde instalovat jinou variantu. Výhodná je zejména jejich schopnost se otevřít až do úhlu 180 °.

Výklopná garážová vrata

Další klasikou mezi garážovými vraty jsou ta výklopná. Jsou vhodná pro menší garáže. Tvoří je podle typu konstrukce jednodílné, obvykle pozinkované křídlo, které se pohybuje pomocí pák s vyrovnávacími pružinami nebo díky rovnováze pružin a vodících koleček.

Pro zjednodušení manipulace s vraty je možné si nechat namontovat elektrický pohon, s jehož pomocí se budou otevírat, a to třeba i na dálkové ovládání. To je velmi praktická záležitost, protože s autem do garáže bude možné vjet bez toho, aby bylo nutné z něho vystoupit a vrata ručně otevřít.

Sekční garážová vrata

Větší průjezdnou šířku než výklopná vrata nabízejí vrata sekční, která se zasouvají pod strop. Je možné nainstalovat do většiny garáží. Je však nutné počítat s tím, že zaberou část prostoru stropu. Na druhou stranu nikde nepřekáží.

Jejich velkou výhodou jsou vynikající tepelně izolační vlastnosti. Jsou totiž utěsněna elastickým těsněním, čímž se stávají odolné vůči nepříznivému počasí. V současné době se jedná o jeden z nejoblíbenějších druhů garážových vrat.

Rolovací garážová vrata

Místo pod stropem na rozdíl od sekčních vrat šetří rolovací garážová vrata. Nepotřebují velký stavební zásah, protože se rolují do boxu nad stavebních otvorem. Box může být viditelný i schovaný. Lze si nechat namontovat elektrický pohon s dálkovým ovládáním pro snadnější manipulaci.

Jaký zvolit materiál garážových dveří

Při výběru materiálu garážových vrat je třeba přihlédnout k jeho pořizovací ceně, případné údržbě a odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Z tohoto pohledu vycházejí nejlépe hliníková vrata, protože hliník je prakticky bezúdržbový materiál, kterému nevadí jakékoliv počasí. Je o něco dražší, ale finance, které do jejich nákupu investujete, se vrátí právě tím, že nepotřebují údržbu.

Dřevěná vrata jsou klasikou, která vypadá dobře. Ale počítejte s tím, že je budete muset pravidelně natírat barvou nebo mořidlem či jiným nátěrem, který prodlouží živostnost dřeva. I když budou pravděpodobně levnější než vrata z hliníku, spočítejte si, kolik peněz vás bude stát pravidelný nátěr.

Další možností je ocel, která je pevná a odolná. Vrata z ní vyrobená nabízejí velkou tepelnou izolaci a bezpečnost. Na druhou stranu ale mohou hůře odolávat korozi.

Bezpečnost garážových vrat

Důležitou vlastností garážových vrat, kterou byste neměli podcenit, je jejich bezpečnost. Ta obvykle záleží na materiálu, ze něhož jsou vyrobená. V tomto ohledu se jako velmi dobrá volba jeví ocelová vrata, která jsou odolná vůči mechanickému poškození. Vrata by měla být ale vybavena také ochranou proti sevření prstů nebo pojistkou proti nechtěnému zavření.

Máte-li instalováno dálkové automatické ovládání, nikdy by neměla chybět ani možnost vrata otevřít ručně. Zapomenout byste neměli na odvětrávání garáže, které stanovuje norma. Větrací otvory by neměly být uzavíratelné a měla by je chránit mřížka.

Kterému typu garážových vrat dáváte přednost?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : garážová vratamateriálvrata

Komentáře k článku