close
obrázek_2023-05-17_101922432

Krb v obývacím pokoji je prvkem, který dodává místnosti romantickou, intimní a pohodovou atmosféru. Kromě toho praskající oheň v krbu dokáže uklidnit a zbavit stresu během chvilky. Jenže krb kromě estetické funkce má funkci také tepelnou, kdy jím můžeme vytopit velkou část domu.

A právě na tuto funkci byste měli brát při pořizování krbu největší ohled. Poradíme vám hned několik tipů, na které se zaměřit, pokud jste se rozhodli, že si pořídíte krb.

Velikost a výkon krbu

Prvním důležitým faktorem při výběru krbu je jeho velikost a také to, jaké bude jeho primární využití. Velikost krbu by měla odpovídat velikosti obývacího pokoje, příliš malý krb nemusí dostatečně vytopit požadované prostory. Platí zde pravidlo, že čím větší krb, tím větší výkon.

Umístění krbu

Aby krb nenarušoval prostředí, je důležité ho také správně symetricky umístit. Nejčastěji bývá nainstalován uprostřed stěny, což dává prostor k využití okolního prostoru. Je dobré ho také umístit tam, kde ho budete mít stále na očích, stejně jako televizi, proto se vůbec nemusíte televizi umístit nad krb – samozřejmě v závislosti na jeho typu. Vždy vybírejte takový krb, který bude zapadat do designu vašeho obývacího pokoje.

Typ paliva

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je typ paliva. Existují různé typy krbů, které mohou spalovat dřevo, plyn, elektřinu nebo čím dál více oblíbenější pelety. Každý typ paliva má své výhody a nevýhody. Například krb na dřevo je autentický, slyšíte praskání ohně, ale vyžaduje větší údržbu. Krby elektrické a plynové náročné na údržbu nejsou, ovšem v tomto případě se musíte obejít bez zmiňované autentičnosti ohně. Nezapomeňte také na nejen počáteční náklady, ale také náklady provozu.

Design a styl

Kromě funkčnosti je důležité také zvážit design a styl krbu, který bude odpovídat estetickému vzhledu obývacího pokoje. Existuje široká škála krbů, které se liší jak v designu, tak v materiálech a dekorativních prvcích. Například krb s kamennou obložkou dodává rustikální a přírodní vzhled, zatímco krb s kovovým rámem a jednoduchými čistými liniemi se hodí spíše do moderního bytu s minimalistickým designem.

Instalace a bezpečnost

Ne každá instalace krbu je jednoduchá a vůbec možná. Pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníka, který zajistí správnou montáž krbu a jeho propojení s komínem či jiným typem odvodu. Myslete také na to, že bezpečnost je klíčovým hlediskem, protože kvůli špatně nainstalovanému krbu můžete vyhořet nebo mohou unikat toxické plyny. Pro tyto případy myslete na pravidelnou údržbu a kontrolu.

Úspora energií

Většina z nás si krb pořizuje proto, aby ušetřili za centrální vytápění domu. Proto zvažte nejrůznější možnosti, díky nimž si pořídíte krb takový, který vám ušetří spoustu peněz. Dnes už existují velmi kvalitní a moderní krby, které minimalizují ztráty tepla a zároveň maximalizují účinnost spalování jednotlivých paliv. Krb s vysokou energetickou účinností nejen snižují náklady na topení, ale také šetří životní prostředí.

Dodatečné funkce a technologie

Dnešní modely krbů už jsou zcela někde jinde než ty, které zaplavily trh před pár lety. Nabízí nejrůznější doplňkové funkce a technologie, které mohou zvýšit komfort a pohodlí. Například krb s vestavěným ventilátorem může rovnoměrně rozvádět teplo po místnosti. Existují také krbové systémy s automatickým zapalováním, programovatelným ovládáním a dálkovým ovládáním, které provoz krbu usnadňují. Je na zvážení, jestli jsou tyto funkce pro vás důležité či nikoliv.

Někdy je naprosto nemožné si krb pořídit, zvláště když bydlíte na bytě. Naštěstí existují různé imitace, které jsou s pravým krbem téměř k nerozeznání. Na internetu najdete spoustu inspirace, od obyčejné krbové římsy až po propracovanou krbovou vložku s pravým dřevem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : energieinstalace krbukrbteplovytápění

Autor Michaela

Komentáře k článku