Přijdeme domů s taškami plnými nakoupených potravin a naše cesta automaticky míří k ledničce. Víte ale, které ovoce a zelenina do ledničky vůbec nepatří?
Díky moderním ledničkám vydrží nakoupené potraviny mnohem déle čerstvé, než tomu bývalo dřív, musíme je ale uchovávat v odpovídajícím obalu či nádobě a na správném místě. V různých částech chladničky jsou totiž jinak vysoké teploty.
Objevte nulovou zónu
V ledničkách, kde se ve spodní části pohybuje teplota kolem nuly, se výborně daří uchovat syrové maso a ryby, které v mrazáku ztrácí chuť, zatímco tady vydrží v nezměněném stavu až dva dny.
Syrové maso také potřebuje nižší vlhkost, takže ho ukládáme do pevně uzavíratelných obalů či dóz. I když potraviny před ukládáním do ledničky nemyjeme, maso naopak vyndáme z obalu a umyjeme vždy před uskladněním v ledničce.
Většina plodů v chladu zpomalí zrání
Jestliže si dáte zeleninu či ovoce do ledničky,proces jejich zrání a tím i trvanlivost se prodlouží. Proto je dobré uchovávat většinu čerstvě utržených plodů v ledničce. U ovoce ale buďte opatrní, ať to s chladem nepřeženete, příliš nízká teplota může enzymy podněcující proces změkčení, tedy i sládnutí ovoce, úplně zastavit. A často drahé ovoce nám pak už vůbec nechutná.
Zpomalení zrání oceníme hlavně u listové zeleniny, jestliže nejsme schopní ji ihned zpracovat, Také jahody, rybíz, květák, brokolice, kukuřice nebo houby vydrží déle, pokud jim dopřejeme teplotu jen kolem 4 – 5 stupňů. Tropické ovoce neukládejte na místa s teplotou nižší než 10° C, tato teplota postačí i rajčatům, dýni či zázvoru..
Co do lednice nepatří
Brambory, cibuli nebo česnek do chladničky neukládejte nikdy. Opatrní buďte také u plodin, které produkují etylen, jako jablka či avokádo,aby neurychlili proces zrání a nezpůsobovali hnilobu ostatních plodin. Kořenová zelenina naopak ledničku nepotřebuje. Pokud ji máte zrovna plnou, můžete mrkev nebo celer uchovat v bedýnce s pískem naspod spíže nebo ve sklepě.