Dopřáli jste si letos doma svatomartinskou husu, nebo jste si na její přípravu netroufli? Upéct husu není až takový problém, když víte, jak postupovat.
Husa se nejlépe peče pomalu, ve vlastním tuku. Jen tak se můžete těšit na šťavnaté maso a křupavou kůrčičku. na dokonalou pečínku potřebujete kromě zmíněné husy jen, sůl, kmín a hromadu trpělivosti.
Jak postupovat, aby byla pečená husa dokonalá
Vyndejte si husu z lednice a nechte jí při pokojové teplotě asi 2 – 3 hodinky aklimatizovat. Tepelné skoky, jako je přesun z ledničky rovnou do rozpálené trouby, není příliš šťastný způsob. Mezitím ji pořádně dočistěte od chmýří.
Druhým krokem je prosolení a okmínování husy, a to nejen z vrchu, ale i v dutině, která zůstala po vyjmutí vnitřností. Jestliže jste husu koupili i s droby, určitě je vyjměte; upečení i s igelitovým sáčkem by mohlo požitek z pečínky úplně zkazit. Žádné jiné koření na husu nedávejte, sama o sobě je chuťově dost výrazná a byla by škoda se o její chuť ošidit. Prosolit ji můžete už den dva předem, tím se lehce namarinuje a zkřehne.
Husa se peče pomalu
Tajemství úžasné pečené husi je v pomalém pečení. Čím déle ji budete péct, tím lepší bude konečný výsledek. Ideální přípravou pro husu se zdá být konfitování, tedy pomalé pečení při 80 – 90° C ponořenou ve vrstvě sádla. Kdo peče husu častěji, může si omastek střádat v lednici pro další využití, v žádném případě ale nevadí ani sádlo vepřové.
Takto připravenou husu pečte podle velikosti 12 až 15 hodin, nejlépe od večera do druhého dne. Načasujte si pečení tak, aby byla husa hotová tak hodinku před podáváním. Po nočním pečení totiž ještě nebude dostatečně křupavá – bude nutné přidat teplotu a dopéct ji do křupava.
Obvyklou a zcela nejlepší přílohou k pečené huse je červené zelí dušené s jablky, případně i s brusinkami, a bramborové knedlíky nebo placky zvané lokše.