close

Někdy, když chcete proměnit vzhled pokoje, stačí koupit a pověsit nový lustr. Toto centrální osvětlení totiž dotváří celkovou atmosféru interiéru jako máloco.

Vybrat ten pravý lustr vyžaduje trochu citu. Nestačí, že vás na první pohled zaujme, musí zároveň ladit se zařízením místnosti. Někdy i ten nejkrásnější lustr může v prostoru působit nevhodně, až rušivě.

Lustr musí ladit s vybavením i rozměry pokoje

Centrální svítidlo je vždy nutné vybírat s ohledem na dispozice místnosti, styl zařízení i způsob využití dané části interiéru. Do obývacího pokoje volíme světlé stínítko, nejlépe skleněné, protože tam potřebujete dobré světlo. Pro přítmí relaxační zóny můžete sáhnout pro stmívací vypínač, jímž si intenzitu světla v obýváku můžete korigovat. V ložnici lustr s větším stínidlem vadit nebude, naopak.

Pro místnosti s nízkým stropem nekupujte svítidla s dlouhým zavěšením, u vysokých stropů zase nejsou úplně nejvhodnější stropnice nebo plochý lustr s bodovkami.

Jak pověsit lustr

Vždycky začněte tím, že vypnete jistič pro konkrétní místnost a raději se ještě jistěte zkoušečkou, že dráty nejsou pod napětím. Ze starého lustru sejmete kryt a odpojíte dráty. Lustr sundáte z háku a na jeho místo pověsíte nový. Toto je poslední chvíle, kdy můžete upravit délku svítidla, pokud je příliš dlouhý, můžete ho zkrátit.

Zapojte kabely podle barev, vždycky stejná barva patří ke stejné, tedy černá k černé, hnědá k hnědé, spojené dráty pak schovejte krytem lustru  a kryt upevněte.

Teď už můžete znovu zapnout jistič a přesvědčit se, že jste všechno udělali správně. Pokud světlo svítí, dokázali jste to. Jestliže se nerozsvítí, zkontrolujte znovu všechny spoje, jestli není někde něco uvolněné, a také jestli jsou v pořádku žárovky. Pokud ani to nepomůže, asi si budete muset pozvat na pomoc odborníka.

Tags : jak pověsit lustrjak vybrat lustrvýběr lustruzavěšení lustru
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response