close

Keramické dlaždičky nemusíte rovnou strhat, jestliže se vám přestanou líbit. Pokud chcete obklady stěn (například v koupelně) obnovit bez zbytečného bourání, můžete aplikovat akrylátový nátěr.

Moderní akrylátové nátěry oživí vaše keramické obklady během několika dnů, aniž by vás to stálo nějakou velkou námahu, ani finanční náklady. Stačí jen stěnu důkladně připravit a trochu cviku při nanášení barvy.

Příprava obkladů na nátěr

Kartáčem projeďte spáry, aby se z nich dostal ven uvolněný písek a zrníčka cementu. Spárování kachliček pak zahladíte stěrkou. Tam, kde původní cementová spárovačka chybí, aplikujte sádrový tmel, ten ještě zamokra vyhlaďte, abyste ho nemuseli dobrušovat.Odstraňte také všechny staré silikonové a akrylátové tmely, které sousedí s obkladačkami. Týká se to obvykle okrajů vany a umyvadla.

V následujícím kroku je nutné obklady pořádně umýt, odmastit a rozrušit všechny nánosy, které se na nich za roky vytvořily. Použijte osvědčené prostředky se silnou odmaˇštovací schopností, případně jemně abrazivní krémy a pasty. Pokud jsou spáry plesnivé, je třeba vhodným přípravkem odstranit i plíseň.

Nanášení akrylátové barvy

Na obklady nanášíme tři až čtyři vrstvy, v závislosti na původní barvě. První vrstva toho moc nezakryje, slouží spíš jako spojení mezi keramickým povrchem a následnými vrstvami. K nanášení použijte pěnový váleček s tzv. flokovým vláknem, díky němu na stěně později neodhalíte ani napojování tahů, ani místa, kde jste váleček namáčeli do barvy. Nanášení akrylátu vyžaduje trochu cviku, jinak budeme mít pocit, že štětce a válečky po hladkém povrchu jen kloužou a nátěr je nerovnoměrný.

Detaily, spáry a různé nerovnosti či nedostupná místa natírejte štětcem. Nanášení barvy štětcem by mělo být ve stejné intenzitě jako na plochách natřených válečkem.

Údržba obkladů natřených akrylátovou barvou ba měla být pouze běžnými saponáty, drátěnkám, abrazivním houbičkám či kartáčkům, stejně jako používání agresivních rozpouštědel či abrazivních čistících prostředků byste se měli vyhnout.

Tags : akrylátový nátěrjak renovovat obkladykeramické obkladynátěr obkladůobnova obkladůrenovace obkladů
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response