close
uvodni-fotka (2)

V posledních letech vznikají kromě klasických hal z trapézových plechů i haly plachtové, které přináší hlavní výhodu ve formě podstatně nižších pořizovacích nákladů. Jak však vybrat plachtovou halu, aby plně odpovídala vašim potřebám?

Nejprve si promyslete, jaký typ plachtové haly potřebujte

Plachtové haly se dělí na plachtové montované haly s příhradovou konstrukcí a pak běžné textilní haly. Mezi těmito typy je hned několik základních rozdílů.

Plachtové montované haly s příhradovou konstrukcí

Tento typ montovaných hal se vyznačuje vyšší pevností konstrukce, ale i pevnější krycí plachtou či textilií. Tyto plachty mají větší hustotu vláken na m2, díky čemuž mají podstatně delší životnost, která může dosahovat až 30 let.

Pro plachtové haly s příhradovou konstrukcí je charakteristické, že se používají především u hal větších rozměrů, přesněji při šířích větších 10 metrů.

Běžné plachtové (textilní) haly

Běžné plachtové haly se používají v případech, kdy je potřeba zastřešit užší plochu do deseti metrů a máte zájem spíše o levnější variantu plachty. Pro tyto plachty je charakteristické především to, že mají menší gramáž a nezatěžují tolik konstrukci, jsou levnější, ale mají i výrazně kratší životnost.

Tím se dostáváme k rozměru plachtové haly

Dalším důležitým parametrem při výběru plachtové haly je požadavek na její velikost. Řada firem vyrábí standardizované konstrukce v různých rozměrech, ale i možnost výroby na zakázku. Než se tedy pustíte do výběru, je vhodné si sepsat jaké přesné prostorové požadavky máte a před objednáním haly se poradit s dodavatelem. Velikost haly totiž musíte přizpůsobit i tvaru její konstrukce.

Tvary konstrukce plachtových hal

Nejrozšířenějším typem plachtových hal jsou klasické obloukové haly, které vytváří ve své horní části zakulacení, tedy široký oblouk. Stěny této haly se pomalu zužují díky čemuž nabízí hala dostatek využitelného prostoru.

Dalším velmi častým typem konstrukce plachtových hal je konstrukce do špičatého oblouku, tento typ haly je velmi oblíbený například v oblasti zemědělství, protože zde nevadí rychle se zužující tvar konstrukce v horní části haly.

Plachtové haly s příhradovou konstrukcí pak mají tvar běžného domečku, tedy rovné stěny a ve výšce okolo dvou metrů se střecha schází do špičky jako u klasické sedlové střechy.

Zdroj obrázků: Envato, Argoservis

Komentáře k článku