close
Ozdoby a dekorace

Jak vyzdobit štědrovečerní stůl k nepoznání? Držte se trendů a užijte si společný čas s rodinou

obrazek_2022-11-28_155831170

Adventní čas je tady a s ním se blíží i Štědrý den. Připravte letos krásně nazdobený štědrovečerní stůl, u kterého se celá rodina sejdete a nebudete chtít odejít. Důležitá je hlavní dekorace uprostřed i způsob servírování. Podívejte se, jak můžete krásně nazdobit vaši vánoční tabuli.

Není třeba čekat jen na samotný Štědrý den. I když by večeře těsně před stromečkem a dárky měla být nejvíce slavnostní, stolování si můžete užívat i během celého adventu. Připravte například velkolepou snídani každou adventní neděli a užijte si společně strávený čas u krásně nazdobeného stolu.

Základem je nádobí

Pokud si nepotrpíte na zdobený porcelán, vedle nešlápnete ani s klasickým bílým talířem. Chcete-li připravit i adventní snídaně, budou se vám hodit roztomilé vánoční hrnečky na kávu, čaj nebo horkou čokoládu. Ty vašemu stolu dodají hodně na kráse a atmosféře.

Pro štědrovečerní tabuli si pak připravte vedle porcelánu také šampusové sklenice a těžké slavnostnější příbory. Výborně na slavnostní tabuli vypadají zlaté nebo měděné příbory.

Vyberte ten správný ubrus

Než začnete se zdobením tabule, jako první určitě prostřete ubrus. Zvolte nějaký netradiční, který hned na první pohled napoví, že se jedná o netradiční den. Skvěle vypadají tmavé ubrusy, které pak rozsvítíte světlým porcelánem. Zkuste například tmavě modrý nebo tmavě zelený ubrus. Celá tabule pak bude vypadat více slavnostně.

V hlavní roli dekorace

Na ubrus by měla v druhé řadě přijít hlavní dekorace, která se nejčastěji aranžuje uprostřed stolu. Většinou se jedná o ozdobné svícny, některé rodiny dávají na stůl adventní věnec. Na místě je ale také jakákoliv jiná dekorace, například jehličí s dekorativními ozdobami, rozsypané ozdobné kamínky nebo jen šišky a další přírodní prvky. Velkolepě bude stůl vypadat s vyšší dekorací, například vysokými svíčkami. Nedávejte na stůl ale nic robustního, ať na sebe přes dekoraci vidí celá rodina.

Připravte si odkládací stolek

Jedna z tradic a pověr, která k Vánocům patří, je rozhodně neodcházení od stolu. Proto by si i hostitelka měla připravit všechny potřebné chody ke stolu a nikam neodcházet. Bude se vám proto hodit odkládací stolek, nejlépe přímo servírovací na kolečkách, se kterým budete jednoduše manipulovat. Na něj si připravíte mísu s polévkou i bramborovým salátem. Naopak na něj pak můžete odkládat veškeré špinavé nádobí a mít tak tabuli stále uklizenou.

Příprava nádobí

Na tradiční slavnostní tabuli nesmí chybět mělký a na něm hluboký talíř. Již položené talíře na stole působí skvěle pro každého, kdo ke slavnostnímu stolu přijde. Navíc máte jedinečnou možnost každému z rodiny připravit malé překvapení pod talíř. Tradiční je šupina pro štěstí, v některých rodinách se dokonce připraví pro každého člena malý los. Zlepšíte tak celkovou atmosféru u stolu.

Vedle porcelánu můžete rovnou připravit také příbory přímo vedle talířů. Ty mohou volně ležet – nebo k nim přidejte i ubrousek. Oblíbenou součástí základního stolování je také látkový ubrousek, který dodává tabuli na luxusu. Výborně vypadají obzvlášť sametové ubrousky v barvě dekorací.

Šampusové skleničky

Pro Štědrý den se hodí i společný přípitek, proto nesmí chybět ani šampus a pro malé děti šampus bez alkoholu. Všem nalijte do skleniček, které můžete i lehce ozdobit. Hodí se malá ozdoba kolem stopky, můžete také použít cukr na okrajích sklenice.

Pak už jen stačí připravit samotnou večeři a společná hostina může začít. Užijte si společně strávený čas a vychutnejte si kouzlo té atmosféry, kterou doplní právě tak perfektně nazdobený stůl.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dekoracevánoce

Komentáře k článku