close

Zastihla vás letní vedra nepřipravené? Jestli patříte k těm, kdo se rozhodli čelit vysoký, teplotám klimatizací, nabízíme vám několik tipů, podle nichž si můžete vybrat tu správnou.

Na trhu je dnes celá řada provedení s různým výkonem. Do běžného bytu můžete instalovat například kompaktní klimatizační jednotku nebo mobilní klimatizaci. Pro výběr je důležité, kde bude klimatizace sloužit a co všechno od ní očekáváte.

Mobilní nebo stacionární?

Mobilní jednotky jsou flexibilní a můžeme je volně přesouvat z místnosti do místnosti. Teplo z jednotky se odvádí ohebnou hadicí skrz okno. To je vhodné řešení v historických budovách, kde není možné zasahovat do pláště domu. Tyto jednotky jsou ale vzhledem k jejich spotřebě a vyšší hlučnosti vhodné pouze pro občasné používání tam, kde nemá z ekonomického hlediska smysl realizovat stacionární klimatizaci.

Pokud uvažujete o klimatizaci do celoročně či pravidelně užívaného objektu, vybírejte raději ze stacionárních jednotek. Kompaktní řešení představují okenní klimatizace (parapetové), které jsou zabudovány přímo do okna a hodí se například do bytů ve starší zástavbě, kde není prostor pro umístění jednotek typu split.

Splitové klimatizace

Split(ové) klimatizace nabízejí vysokou variabilitu z hlediska výkonu a funkcí. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (výparník) a vnější jednotky (kompresor/výměník). Na jednu vnější jednotku lze připojit několik vnitřních jednotek (např. v každé místnosti může být jedna). V takovém případě mluvíme o řešení multi-split. „

Podle umístění vnitřní jednotky pak jde  o model klimatizace nástěnné, kazetové, kanálové či podstropní. Tyto jednotky představují z hlediska pořizovacích nákladů dražší řešení, to je však vysokým uživatelským komfortem a úsporou energie.

Nejnovější klimatizace jsou doplněny funkcemi čističky vzduchu a ionizace.  Například technologie čištění vzduchu s využitím nanočástic jsou účinné na mikroorganismy, bakterie, viry a plísně, což uvítají domácnosti s alergiky.

JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response