Při navrhování interiéru koupelny je v první řadě důležité rozhodnout se, jestli si budeme pořizovat sprchový kout, vanu, případně jestli máme místo na oboje. Jestliže zvolíte variantu sprchového koutu, čeká vás ještě výběr podle vlastních kritérií.
Fakt, že se sprchový kout pořizoval především do koupelen, kde nebylo místo pro vanu, je dnes již překonaný. Jestliže nejste zastáncem dlouhého povalování ve vaně, i do prostorné koupelny můžete instalovat sprchový kout. Případně si pořídit oboje: sprchu i vanu. Výhodou sprchového koutu je ale skutečnost, že ho nacpete i do té nejmenší koupelny.
Kolik místa potřebujete pro sprchový kout
Jestliže kupujete typizovaný sprchový kout, můžete vybírat s vaničkou o rozměrech 90 x 90 cm či 70 x 70 cm v případě čtvercových koutů. Nicméně není nutné mít sprchový kout ve tvaru čtverce, stejně dobrou (a možná i lepší) službu vám poskytne i sprchový kout s vaničkou obdélníkovou. U nich jsou k dispozici rozměry 90 x 120 cm nebo 80 x 100 cm. Současným hitem jsou ovšem sprchové kouty bez vaniček, v podstatě stačí uzavřít si jakkoliv velký prostor v koupelně prosklennými dveřmi nebo jen zástěnami ve stylu WALK IN. Tento způsob řešení je ideální pro pohybově omezené jedince, například pro vozíčkáře či seniory, protože je bezbariérový. Je ale nutné dobře vyspádovat podlahu k odtoku, který musí být dostatečně dimenzovaný. Odtok ale vůbec nemusí být jen kruhový, dnes dostanete různé lišty, které ve výsledku vypadají mnohem lépe a poberou víc vody.
Jaké vybrat dveře ke sprchovému koutu
Jestliže v koupelně opravdu zápasíte o každý centimetr prostoru, nabízí se jako ideální řešení dveře zalamovací či posuvné, protože při otevírání nezabírají místo. Jejich velkou výhodou je, že voda po nich stéká zpět do vaničky, zatímco u pantových dveří steče na podlahu před sprchou. V těch úplně nejmenších koupelničkách vsaďte na rohový vstup do sprchy nebo na sprchový kout obloukový. Nabízí se i bezdveřové řešení, například přepažení niky prostou tyčí a závěsem.