close

Zařídit si moderní kuchyň tak, aby vyhovovala současnému módnímu diktátu, není až tak těžké. Přesto je dobré soustředit se jen na takové trendy, které přežijí více sezón. Nadčasové je jistě minimalistické pojetí s ergonomicky zařízenými, na sebe navazujícími zónami.

Pokud jde o materiály, současný trend dává vyniknout kombinaci kontrastních textur a elegantních povrchů, s akcentem na přírodní materiály. Vrací se barevnost, aseptickou bílou z kuchyní vyhání odstíny ovoce a zeleniny od nejsvětlejších až po švestkově modrou (plum) nebo lilkově fialovou (aubergine).

Zásada trojúhelníku je překonaná

Rady o dodržování pomyslného trojúhelníku mezi ledničkou, dřezem a varnou plochou jsou minulostí. Je pravda, že například v případě kuchyně s ostrůvkem si tyto zóny mohou zachovat trojúhelníkový odstup, obecně ale platí, že na sebe postupně navazují s tím, že mezi lednicí a dřezem musí být pracovní deska nejméně 80 cm široká a dostatek plochy by měl být i na obou stranách varné desky. Jestliže vaříte na plynu, z bezpečnostních důvodů nestavte sporák pod okno ani ke dveřím.

Především funkčnost

Moderní kuchyň si dává záležet na ergonomii. Už žádné natahování do vrchních skříněk, ohýbání k troubě a podobně. Všechno zásadní se odehrává v úrovní očí až k pasu. Varná deska se osazuje o něco níž, než zbytek pracovní desky, abyste pohodlně dosáhli k hrncům v zadní části.

Současná kuchyň je plná integrovaných spotřebičů, i tuto část bytu ovládly digitální technologie. Nic z toho ale nestavíme na odiv, spotřebiče mají své místo za dvířky důmyslných úložných prostorů. A všimněte si, plastové úchyty jsou definitivně pasé. Povolený je kov, ale trendy jsou kuchyňské linky bez úchytů, jejíž otvírání ovládá motorek. Ve spodní části linky vsaďte na výsuvné šuplíky, lépe se v nich udržuje pořádek, vrchní skříňky se čím dál častěji nahrazují otevřenými policemi.

Tags : ergonomie v kuchynimoderní kuchyňtrendy kuchyně

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku