Ucpaný odpad je sice dost nepříjemný, zvlášť když ke všemu nelibě páchne, , rozhodně ale kvůli němu nemusíte hned volat instalatéra. Dřív, než utratíte za expresní služby odborníka, zkuste si odpad vyčistit sami.
Způsobů, jak si poradit s ucpaným odpadem svépomocí, je hned několik. Vyčistit ho můžete mechanickou cestou nebo lehkou domácí chemií, tedy osvědčenými pomocníky sodou a octem.
Začněte mechanicky
Znáte to sami: když neodtéká vana, první, co vezmete do ruky je gumový zvon. Díky podtlaku, který vznikne stlačením zvonu nad odtokem, se vrátí nečistoty z odpadu zpět do vanyobvykle to bývají vypadané vlasy) a odtok se zprůchodní.
Když to nepomůže, druhým krokem obvykle bývá rozšroubování a vyčištění sifonu. Není to zrovna čistá práce, ale dá se zvládnout. Připravte si hadr a kbelík na setření toho, co z odpadu vyteče. A když už máte sifon demontovaný, zkontrolujte a případně vyměňte těsnění.
Domácí prostředky
Na ucpaný odpad pomůže velký sáček jedlé sody, který nasypete do odpadu a přelijete 200 ml octa. Po chvíli působení ještě zalijete vařící vodou. V okamžiku dojde k bouřlivé reakci, v odtoku to bude bublat a syčet, výsledkem ale bude průchozí odpad.
Pokud nemáte po ruce sodu, můžete stejným způsobem použít prášek do pečiva. V nejhorším případě nasypte do odpadu několik lžic soli, které přelijete horkou vodou.
Když to nejde po dobrém
Jestliže ekologické domácí metody nepomůžou ani po opakované aplikaci, je asi problém někde hlouběji v trubkách. V tu chvíli je řada na silnějších chemických přípravcích. Ty v obchodě najdete pod různými názvy, většinou jsou ovšem na bázi louhu (hydroxid sodný). Prodává se v pecičkách nebo granulích, které nasypete do odpadu a přelijete vroucí vodou. Buďte opatrní, téměř okamžitě začne louh reagovat a mohl by vystříknout. Přípravek nechte působit aspoň hodinu, než začnete dřez opět používat.