Plánujete, že si na zahradě vytvoříte svépomocí skalku? Pak možná oceníte pár tipů, které jsme pro vás posbírali. Nejvhodnější doba na založení skalky je podzim, ale vytvořit si ji můžete i na jaře, tedy právě teď.
Ideálním místem pro skalku jsou svahy, můžete však vybrat prázdný kout či místo u plotu. Než se do všeho dáte, je ale dobré si uvědomit, že založení skalky není práce na jeden den.
Velikost a umístění
Kolik času chcete své skalce v budoucnu věnovat? Podle toho plánujte velikost skalky – není problém zařídit si skalku menších rozměrů, kterou si časem můžete rozšířit. Vždyť i malá skalka vám dokáže zahradu obohatit.
Půda
Rostlinám, které se vysazují na skalku, vyhovuje půda vzdušná. V případě, že je moc těžká, je dobré do půdy přidat písek nebo jemnou suť. Dostatečnou vzdušnost půdy zjistíte tak, že vám v ruce nesmí držet pohromadě.
Skalku dělají kameny
Připravte se na to, že budete potřebovat opravdu hodně kamenů. Nejvhodnější jsou ruly a pískovce, přednost byste měli dát těm, které se v okolí běžně vyskytují. Zkuste se dohodnout například v blízkém kamenolomu.
Než začnete s pokládáním kamenů, vymodelujte si terén. Vytvořte si umělé různé hrboly a vlny podle vašich představ. Placaté kameny pokládejte mírně šikmo a svisle, štěrbiny mezi nimi by měly být situovány na jih nebo západ, aby se ve skalce udržela dostatečná vlhkost. Mezi jednotlivé kameny přidejte humózní zeminu. Prostor by měl být velký podle budoucí skalničky, kterou tam vysadíte. Užitečné, ale zároveň krásné, jsou chodníčky; budete je potřebovat při odstraňování plevele.
Rostliny na skalku
Skalničky neboli alpinky si vybírejte podle stanoviště, kde je budete pěstovat a podle toho, ak náročné na péči jsou. Vybírejte jen zdravé kusy, aby měli pořádné kořenové baly. Plazivé rostliny by měly být ideálně v horní části skalky, v průběhu růstu budou volně splývat a vytvářet koberce. Vyvarujte se vysazování květin těsně blízko sebe, potřebují mít pro růst dostatečný prostor. Po první zálivce dodejte zeminu a zasypejte štěrkem, který udržuje vlhkost.