close

Okrasná skalka je dominantou a chloubou mnoha zahrad. Pokud k tomu máte prostory, a věřte, že stačí i pár metrů, tak ani vám nic nebrání, abyste si skalku založili. Vyžaduje však pravidelnou péči, odměnou vám však bude oáza krásně kvetoucích rostlin a to nejen v jarním období, ale klidně i v létě nebo na podzim.

Skalka
Skalka

Postup při budování okrasné skalky

Okrasná skalka může být různě velká. Záleží zde především na vaší představě a zároveň na prostorových možnostech. V závislosti na tom, jaké rostliny hodláte na skalce vysazovat, se doporučuje většinou místo, které je slunečné, ale zároveň kryté před studenými větry.

Skalka vyžaduje kvalitní zeminu. V prvé řadě by se měla stávající zemina vybrat minimálně do hloubky dvacet centimetrů v celém obsahu. Do takto připravené díry potom dejte kvalitní zeminu, kterou zakoupíte v zahradnických prodejnách. Ještě před tím, než tak učiníte, bude vhodné na dno díry umístit speciální fólii, která bude zabraňovat prorůstání plevele. A zároveň i velkému úniku vody do okolí.

Zpevnění skalky

Protože je skalka často umístěna v nerovném terénu, klidně i v menším svahu, je zapotřebí myslet i na zpevnění, aby při prvním dešti veškerá zemina i s rostlinami nesjela dolů. Zpevnění je možné realizovat například zídkou ze ztraceného bednění, ale klidně třeba i dřevěnými kůly, v případě menšího sklonu i kameny.

Výběr správných rostlin

Na skalku by se měly vysazovat rostliny, které mají rády teplo a světlo. Jedná se o spoustu skalniček. Navštívíte-li zahradnictví, narazíte na nespočet takových rostlin.

Součástí skalky mohou být i nejrůznější dekorační předměty. Typicky se jedná o nejrůznější sochy z celé řady materiálů. Dejte však pozor, aby všechno dohromady vytvořilo komplex, který nepůsobí jakkoliv kontraproduktivně. I zde platí, že méně je někdy více!

Tags : okrasná skalkaskalka
Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response