close
Spolupráce

6 skvělých rad, se kterými vyberete ideální vibrační brusku

OBR7

Před koupí vibrační brusky byste měli mít jasno v tom, k čemu a jak často ji budete používat. Podle toho snadněji vyberete model, který vám bude vyhovovat. Pamatujte, že rozhodovacím kritériem by neměla být cena, ale hlavně výkon, typ brusné desky, uchycení papíru a další parametry. Na které z nich se zaměřit a proč?

OBR7
Upínání brusných papírů na desku vibrační brusky může být suchým zipem nebo jako na obrázku pomocí drátěné spony. Bosch GSS 140 A

1. Pracujete s bruskou často? Zapomeňte na slabší motor!

Pokud už nyní víte, že budete s bruskou pracovat jen příležitostně při menších opravách v domácnosti, není nutné investovat do přehnaně výkonného nástroje. Vystačíte si s příkonem do 180 W. Na časté a náročné broušení i několikrát do týdne volte profesionální vibrační brusku s motorem o výkonu 300 W a více.

Výkonná vibrační bruska pro časté broušení. Metabo SRE 4350 TurboTec
Výkonná vibrační bruska pro časté broušení. Metabo SRE 4350 TurboTec

2. Více kmitů zajistí preciznější výsledek

Rychlejší kmit znamená přesnější broušení. Opět tedy myslete na to, co budete bruskou opracovávat. Na povrchy se záhyby a členitou strukturou jsou vhodnější vyšší hodnoty okolo 30 000 kmitů za minutu. U rovných ploch bude stačit i 20 000 kmitů.

3. Velkou brusnou desku musí podpořit výkonný motor

Další důležitou součástí je deska, na kterou aplikujete brusný papír. Na broušení větších ploch se samozřejmě vyplatí zvolit větší desku. Dejte si ale pozor na to, aby byla vibrační bruska dostatečně výkonná. V opačném případě by se mohlo stát, že by slabý motor neutáhl práci s hrubším papírem. Pro desku 160 cm2 doporučujeme příkon okolo 200 W.

4. Tvar desky ovlivní práci s bruskou

U desky neberte v potaz pouze její rozměr, ale zaměřte se i na tvar. Nejběžnější jsou obdélníkové a čtvercové desky, setkáte se i s trojúhelníkovými. Jsou určeny k broušení rohů a podobných míst, kam je obtížnější se dostat. Když nevíte, pro jaký tvar se rozhodnout, nabízí se ještě dělené brusné desky, které mají vpředu trojúhelníkové a vzadu čtvercové provedení. Právě hobby vibrační brusky mají základní čtvercové provedení, trojúhelníkové a jiné nástavce hledejte u pokročilejších modelů.

Pro broušení rovných ploch je ideální vibrační bruska s obdélníkovou brusnou deskou. Bosch 250 AE
Pro broušení rovných ploch je ideální vibrační bruska s obdélníkovou brusnou deskou. Bosch 250 AE

5. Sledujte způsob uchycení brusného papíru

Standardně je upínání řešeno tak, že se papír ohne přes okraje desky a zajistí svorkami. Jde o rychlý a snadný způsob vhodný pro nejrůznější druhy papíru. Zároveň je ale potřeba zmínit jeho určitou nehospodárnost. Prostředek papíru se při broušení opotřebuje, okraje nikoliv, ale i tak musíte vyměnit celý kus. Další možností je pořízení brusky, která má desku opatřenou suchými zipy. V takovém případě ale budete muset kupovat pouze speciální papíry určené pro tento systém uchycení.

6. Myslete také na prach

Při broušení vzniká spousta prachu, proto je žádoucí, aby měla vibrační bruska sběrný sáček nebo alespoň možnost připojení k vysavači. Jestliže chcete prach při práci omezit co nejvíce, vybírejte mezi bruskami vybavenými filtrem, který dokáže zachytit i velmi jemné částečky.

Autor Marks

Komentáře k článku