close

Náklady na vytápění domu přes zimu bývají noční můrou všech majitelů domů, kteří ještě stále nemají zatepleno. Ještě stále se ovšem můžete na zimu připravit a zbavit se některých úniků tepla, například střechou. Největší množství tepla totiž uniká stropem či střechou.

Přitom zateplení těchto prostor není vůbec složité, dokonce ho zvládneme úplně sami. Důležité je pořídit si izolaci správné tloušťky a důkladně provést parozábranu, která musí být přelepena speciální oboustrannou lepenkou. Tloušťka izolace se navrhuje podle konkrétní skladby stropu (případně střech). My se dnes na zateplení stropu svépomocí zaměříme.

1. krok – zateplení stropu

Pro snížení tepelných ztrát domu je třeba zateplit strop v nejvyšším patru budovy. Izolují se stropy v obytných místnostech, kde se snižuje stropní konstrukce právě o umístěnou izolaci. Následně se namontují podhledové prvky jako je sádrokarton, palubky a podobně. Pro zateplení stropů je vhodné použít PIR desky, protože mají oproti jiným typům izolací malou tloušťku. Díky tomu se obytný prostor zmenší jen minimálně. Navíc není nutná parozábrana ani reflexní vrstva, protože jsou v těchto deskách již obsaženy. Snížením stropu je pak možné táhnout elektrorozvody, které se v meziprostoru dobře schovají.

2. krok – zateplení podlahy půdy

Jestliže na půdě nestavíte obytné podkroví, stačí podlahu na půdě zateplit. Izolace podlahy nevytápěné půdy je pro tepelný komfort obytné zóny hodně důležitá,  přitom nijak neomezí využívání půdního prostoru jako skladovací plochy.  PIR desky se položí na podlahu půdy a na ně se umístí vrchní pochozí vrstva, nejčastěji buď z OSB desek nebo koberce. Na izolaci můžete také použít minerální vatu, kterou vyplníte dřevěný či kovový rošt, na němž se upevní i parozábrana. Instalace zateplení tímto způsobem není vůbec náročná a zvládne ji opravdu každý. Nepotřebujete ani žádné speciální nářadí ani odbornou firmu.

 

Tags : zateplení podlahyzateplení půdyzateplení stropu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response