close
nature-4433879_640

Aby byly ovocné stromy zdravé a hodně plodily, je třeba jim věnovat potřebnou péči a pravidelně je prořezávat. Každý druh ovocného stromu má na řez jiné nároky a tak je třeba nejen dobře provést řez, ale i řezání správně načasovat. 

Na jaře si lépe představíte budoucí tvar stromku, protože je bez listů. Z tohoto důvodu se jarní řez dělá snadněji než na podzim – lépe rozeznáte, kterou větev odstranit. Pokud strom ještě nezačal rašit a nehrozí již silné mrazy, můžete přistoupit k řezu. Rány po řezu se rychleji zacelí. 

V březnu a počátkem dubna řežeme téměř všechny ovocné stromy a keře. Jestliže tento správný čas propásnete a stromy začnou rašit, řez již neprovádějte. Odstranili byste výhony, do kterých strom vložil růstovou energii. 

Začíná jaro a péče o stromy

Právě nyní je vhodné zkontrolovat všechny stromy a keře na vaší zahradě. Začíná se nejprve s řezem drobného ovoce, jako je rybíz a angrešt. Pak přijdou na řadu jabloně a hrušně. Peckové ovoce se nechává až na konec března, případně začátek dubna. U broskví a meruněk je vhodné počkat až na polovinu června a vyvolat růst nových výrůstků. Tím se oddálí kvetení na dobu, kdy už nehrozí mrazíky. Při řezu nezapomeňte odstranit výmladky (takzvané vlky) z podnoží, dále zimou poškozené větve, suché a polámané. 

Výchovný řez stromů po výsadbě

Výchovný řez se provádí v prvních třech letech po vysazení. Jestliže jste na zahrádce vysadili nový stromek, musíte korunu každé jaro stříhat tak, abyste dali dobrý základ budoucí koruně stromu. Vždy musíte odstranit druhý nejvyšší konkurenční výhon a ten hlavní (terminál) o kousek zkrátit. Následně vyberte tři nejsilnější větve tak, aby vyrůstaly rovnoměrně do všech stran a zkraťte je asi o jednu třetinu až jednu čtvrtinu (pokud možno nad pupenem, který směřuje ven). Korunu tvarujte tak, aby všechny budoucí plody měly co nejvíc slunečního světla. Vhodný je například tvar pyramidy, u meruněk a broskvoní se vytváří koruna kotlovitá, kdy odstraňujeme větve rostoucí dovnitř. Větve tak vytváří tvar kotle a slunce může i na plody na vnitřní straně větví.

Zmlazovací nebo redukční řez

Zmlazovací nebo redukční řez provádíme u koruny starších stromů. Pokud má strom větve napadené škůdci nebo houbami, pusťte se do radikálního řezu. Odřežte napadené větve, stejně jako větve suché a neplodící. Strom omládne a budete mít zase pěknou úrodu velkých plodů. Ořezané dřevo, které bylo napadeno, byste měli spálit, hlavně ho nenechte ležet na zemi. 

Pokud se u stromů objevují kořenové výhony, odstraňte je. Větve, které směřují přímo do koruny, také uřízněte. Strom tím provzdušníte a dostanete světlo i k plodům uvnitř koruny.

Když máte stromy prořezané, je třeba si zkontrolovat i podpěry ovocných stromků. Pokud je zapotřebí, opravte je nebo rovnou vyměňte.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku