close
no thumb

krb2Krby a krbová kamna patří mezi stylové interiérové doplňky, naše bydlení zatraktivňují již dlouhou dobu. Nebojte se však žádného nepříjemného kouře, sazí nebo špíny, které straší nejednoho z vás, kdo o nich přemýšlí. Dnešní styly a provedení krbů zajišťují pouze přínos, žádnou škodu nebo starosti! Zapomeňte na nekonečné uklízení!

Krbová kamna jsou oblíbená jak ve starších chalupách nebo chatách, tak i v moderně pojatém komplexu bydlení, kterým myslíme rodinný dům nebo byt. Krby jsou k dispozici v mnoha provedeních, ty se od sebe liší zpracováním, velikostí, tvarem, ale i palivem, které je určeno pro topení. Kromě praktické stránky věci krbová kamna plní i estetickou roli. Jistě se shodneme na tom, že místnost, kde jsou umístěna krbová kamna, působí elegantně a zajímavě, má své kouzlo, které se dá jen stěží popsat.

Krbová kamna v mnoha variacích a stylových provedeních

Budete-li pořizovat krbová kamna, vše nejprve pořádně promyslete, teprve potom se vydejte tím správným směrem. Nabídka je více než bohatá, můžete volit plechové krby – ty jsou spíše však vhodné do venkovních prostorů, ale i kachlová krbová kamna. Ani krby s keramikou nebo kamenem nejsou ničím nestandardním. Krb bývá opatřen i speciálním tvrzeným sklem, které umožňuje průhlednost. To působí velmi designově, ale má to i praktický účel, přesně třeba víte, kdy je třeba přiložit. Dalším parametrem je potom výkon, ten je velmi důležitý, zde záleží na velikosti interiérového prostoru, který by měla kamna vytopit, ale samozřejmě třeba i na použité izolaci stěn a dalším zateplení. Zaměřte se i na specifikum účinnosti nebo fakt, zda je krb opatřen tepelným výměníkem či centrálním přívodem vzduchu. Existuji krby vestavěné a naproti tomu potom stojí krby, které působí jako přídavné. Realizace první skupiny je náročnější, přídavné krby jsou potom obvykle jednoduše přemístitelné.

krb3Krbová kamna je třeba umístit do blízkosti komínu, je to proto, abyste mohli napojit kouřovod, který bude odvádět zplodiny ze spalování. Zapojení můžete zvládnout při troše zkušeností a manuální zručnosti i sami. Pokud si na to však netroufnete, pozvěte si odborníky. Velmi důležité je zajistit dokonalé zatěsnění. Existují pochopitelně i krby bez komínů, jedná se zpravidla o elektrická krbová kamna. Dnešní krby jsou dodávány ve formě jakési skládačky. Máte k dispozici návod a postup, takže se není třeba ničeho obávat!

Krby a krbová kamna seženete za cenu řádově desítek tisíc korun, záleží na značce a veškerých doprovodných parametrech. Samozřejmě je i rozdíl, jestli se bude jednat o standardní krb na tuhá paliva nebo krb elektrický či krb plynový, případně krb kombinovaný.

Tags : krb

Komentáře k článku