close

O ekologii a potřebě chránit náš životní prostor na planetě Zemi se naštěstí už jen nemluví. Řada domácností dnes už automaticky třídí odpad, snaží se ho vyprodukovat co nejméně a tím zmenšovat stopu, kterou tu po sobě zanechá. Pokud jde o praní, ekologických průkopníků je stále ještě málo.

Proč by se mělo myslet i na ekologický způsob praní prádla? To je jasné: konvenční prací prostředky, které používáme, jsou plné chemických látek, s nimiž si příroda neporadí. Takže trvale negativně ovlivňují naše životní prostředí.

Nezanedbatelné rozdíly

Až příliš se obklopujeme chemií, prací prostředky a především aviváže si připouštíme až příliš k tělu. Doslova. Přitom způsobují řadu častých alergií, hlavně ekzémů. Jestliže začnete prát v přírodních prostředcích, ochráníte zdraví své rodiny i životní prostředí. Přírodní látky jsou hypoalergenní.

Co je na běžných prostředcích špatně? Prací prášky a aviváže obsahují ropné tenzidy, tedy látky, jimiž sice odstraníte nečistotu, ale příroda si s nimi neporadí. Také opticky zjasňující prostředky jsou velký problém, který ohrožuje i důležité vodní organismy, stejně jako bělidla na bázi chloru. Ještě donedávna obsahovaly prací prostředky také fosfáty, naštěstí už jsou zakázány. Když si uvědomíte, kolik biologicky neodbouratelných chemických látek pošlete do vody jen proto, abyste měli bělostné prádlo, není to k zamyšlení?

Jak prát ekologicky

Především je nutné vybrat vhodný prací prostředek. Bio hospodyňky doporučují mýdlové ořechy, jejich ekologičnost (někdy i účinnost) je ale diskutabilní. není příliš šetrné dovážet tato ořechy z Indie, kde se pěstují, až do našich zemí. Mnohem vhodnější je domácí mýdlový sliz, k němuž potřebujete mýdlo na praní, sodu a vodu. V přírodě odbouratelné prací prostředky jsou dnes k dostání i ve speciálních obchodech.

Na aviváž zapomeňte, to je ten nejhorší chemický koktejl. Pokud chcete změkčit prádlo, přidejte do máchání ocet, i ten vám krásně zjemní prádlo. A nebojte, z prádla není cítit. Stejně tak chemická bělidla jsou úplně zbytečná – cokoliv chcete vybělit, pověste na slunce. Sluníčko je nejúčinnější bělící prostředek na oděvy v přírodě.

Tags : ekologické prací prostředkyekologické praníproč prát ekologicky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response