close

Lustr je jednou z nejdůležitějších součástí každé místnosti. Kvalitní designový lustr oživí prostor. Velmi zajímavé jsou tradiční klasické nebo rustikální lustry kované, dřevěné nebo křišťálové. Moderní lustry zase využívají nejnovější materiály a tvary. Proto lustr může překvapit, pobavit a potěšit, nesmí však nikdy nudit. Světlo je základ. V dobře prosvětleném prostoru se člověk cítí velmi pozitivně.

1580(1)Při výběru lustrů zvažte styl vašeho bydlení, velikost místnosti, účel osvětlení a také finance. Důležoté jsou také faktory estetické a technické. Technické faktory jsou například intenzita osvětlení, barva světla, způsob uchycení, či dostupnost náhradních dílů. Faktory estetické jsou funkčnost, účelovost nebo třeba umístění.

Důležitým aspektem je také výška zavěšení vašeho lustru. Platí, že čím menší prostor máte, tím menší osvětlení (co do rozměrů) byste měli zvolit. Pamatujte na to, že čím vyšší strop máte, tím vypadá pověšený lustr menší. Proto pro místnosti s vyšším stropem kupte delší závěsný řetěz. Výška, do které lustr pověsíte, by měla být minimálně 190 – 220 cm. Ale také záleží na výšce všech členů domácnosti. Nejdůležitější je, aby každý bez problémů pod lustrem prošel. V jídelně by měl být lustr zavěšen nejméně 80 cm nad jídelním stolem.

Jedno světlo nestačí!

lustr-ve-svetle-soucasnosti-2

Lustr je centrálním světlem. Nestačí však jen on sám. Ve správně nasvícené místnosti najdete tři typy svítidel: bodové, přímé a

 stolní (stojací). Bodová svítidla jsou samozřejmě bodovky a stropní svítidla, tzv. přilepená na zdi či stropě. K přímým svítidlům patří lustry, které visí ze stropu. Svítidla stolní jsou světla doplňková, jako jsou čtecí lampičky, lampy na noc či lampy v rozích místností.

Osvětlení v obývacím pokoji

Lustr dobře dokáže oživit i jinak nepříliš zajímavý prostor a vytvořit tak velmi příjemné a útulné prostředí. Důležité je, aby světlo navodilo klidnou a příjemnou atmosféru. Úspornost a nízká spotřeba energie je dobré plus.

Nezapomínejte na doplňková světla. Uplatníte je především za televizí, nebo v rozích pokoje.

20311-541361-1_shutterstock_4435696Osvětlení do koupelny

Dostatek světla v koupelně je nutností. Na koupelnové osvětlení jsou však kladeny větší nároky, než jen správné umístění a dostatečná intenzita světla. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti vzduchu v této místnosti je třeba myslet také na zvolený materiál a na bezpečnost. Vhodné je sklo, chrom, plast a nerezové materiály. Bezpečná svítidla by měla být dostatečně izolovaná, a tedy chráněná při polití vodou. Koupelnové osvětlení si žádá také volbu kvalitnější žárovky. Centrální světlo by mělo být dostatečně intenzivní a především schopné osvětlit celou koupelnu. Doplňková světla se pak doporučují umístit nad zrcadlem a v blízkosti umyvadla.

Osvětlení v kuchyni

V kuchyni je nejdůležitějším faktorem praktičnost. Nejlepší jsou světla, která se snadno udržují a čistí. Dobré je, aby byla osvětlená celá pracovní linka. Skvěle vypadá také podsvícení skříněk a úložných prostor.

Koule, krychle, jehlan… aneb jaký tvar?moderni-lustr-374362913

Záleží na vašem vkusu, částce, kterou jste ochotni vydat, a na prostředí, které potřebujete osvítit. Módní jsou jednoduché geometrické tvary – koule, krychle, jehlan, čtverec či obdélník. Praktickým materálem je plast. Ten se dobře udržuje a čistí, proto je vhodný hlavně do dětských pokojů a kuchyní.

Při dobrém výběru se lustr stane skvělým designovým doplňkem, který podtrhne styl vašeho bydlení. Proto vybírejte pečlivě!

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response