close
decor-5050686_640

Vybrat do bytu takové barvy, aby se nám líbily i za rok či dva, je poměrně náročné. I to je důvod, proč se většina z nás bojí zvolit výrazné barvy a zůstává raději u neutrálních a tlumených odstínů. Interiér pak působí dost nudně až sterilně, rozhodně není útulný.

Barvy nás provázejí na každém kroku a neměli bychom se jim vyhýbat ani doma. Dokážou nám změnit náladu, proteplit místnost, zklidnit nbo například pomoci se soustředěním. A především změní i ten nejnudnější interiér v něco originálního.

Barvy nemusí být jen na zdech

Pokud chcete zkusit něco odvážnějšího, než jen bílou a šedou, začněte nejprve nějakým výrazně barevným doplňkem. Nejlépe se barva do interiérů aplikuje textiliemi, například závěsy a potahy polštářků na pohovce. Výhodou bytového textilu je, že když se vám barva omrzí, nemusíte hned znovu malovat, jen koupíte jiné závěsy. Nebo si k šedé sedací soupravě pořiďte ještě křeslo výrazné barvy. Tam ale buďte opatrnější, volte barvu, která se vám opravdu líbí. 

Méně je více

Když už se rozhodnete pro vymalování veselejšími barvami v interiéru, neměli byste to přehánět s množstvím. Obecně platí, že by měly být v místnosti 2 – 3 barvy, které spolu mohou ladit, ale mohou být i v kontrastu. Konkrétní barvy vybírejte podle toho, k čemu je místnost určena. Nezapomeňte, že atmosféru pokoje ovlivňují nejen doplňky a stěny, ale i barva podlahy. I s tou musíte počítat, když se rozhodujete pro volbu barev v jednotlivých místnostech.

Jaké barvy na stěny

Zatímco v obývacím pokoji nebo v kuchyni můžete být ve výběru barev na stěny odvážnější, v místnostech určených především k relaxaci buďte obezřetnější. Například s výrazně červenou stěnou v ložnici se vám bude špatně usínat. Jestliže máte propojenou větší část bytu, například obytný prostor s kuchyní, je lépe volit jemnější barvu. Naopak pokud chcete oddělit například prostor jídelny od kuchyně, můžete ho zdůraznit jednou stěnou s výraznější barvou. V jídelně to může být například žlutá, která povzbuzuje chuť k jídlu.

Tags : barvy v bytě

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku