close

Elegantní magnolie (česky šácholan) je nádhernou jarní ozdobou našich zahrad. Pocházejí ze Severní Ameriky a Asie, ale u nás se už také poměrně dobře zabydlely. Jejich pěstování navíc není nijak náročné, i vy můžete mít na zahradě svou krásnou magnolii, která kvete sice krátce, ale nezapomenutelně krásně.

Kde se magnolii daří

Při výběru stanoviště hleďte na to, abyste magnolii našli slunné místo, pokud možno zastíněné od jihu, kde není velký průvan. Čím méně má světla, tím méně kvete, proto ji do stínu vůbec nezasazujte. Krajním řešením je polostín. 

Pokud jde o půdu, měla by být mírně kyselá a ne příliš vlhká. Pamatujte ale na to, že tak, jak jí vadí vlhká jílovitá půda, vadí jí, i když zemina rychle vysychá. Nevhodná je kamenitá půda a vápenitá, tam hrozí chloróza. Jestliže se na jaře objeví žloutnutí listů, přihnojte organickými sloučeninami železa. Hnojivo se aplikuje postřikem na listy.

Magnolie se nesmí přesazovat

Místo je nutné vybrat magnolii na první pokus, protože extrémně nesnese přesazování. Proto si pečlivě promyslete, kde vám váš šácholan bude dělat radost. Místo by navíc mělo splňovat základní pravidlo, že nadzemní část se má těšit ze slunce a kořeny mají být ve stínu. Toho (a také rychlého vysušování zeminy kolem stromu) docílíte, když prostor pod stromem vysázíte půdopokryvnými trvalkami či zplaňujícími cibulovinami a hlíznatými rostlinami.

Řez je vhodný jen u mladých rostlin

Když si magnolii přinesete, zkontrolujte, jestli je větvení pravidelné a do všech stran. Příliš dlouhé nevětvené výhony odstraňte, a to nad pupenem směřujícím ven z budoucí koruny. U vzrostlých stromů není řez žádoucí, pokud nejde o větve namrzlé, zlomené nebo ohryzané zvěří. V takovém případě rány vždy pečlivě začistěte a zatřete štěpařským voskem. Starší stromy není vhodné řezem zmlazovat, hrozí, že nenasadí do květu, případně obrazí jen sporadicky.

Tags : Magnoliešácholan

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response