Přemýšlejte nad prostorem ještě před stavbou. Využijte každý kout a vsaďte na světlé a lesklé povrchy.
Sen o vlastní domě se stává pro řadu rodin čím dál reálnější. Díky rodinným domům z katalogu si může vlastní bydlení dovolit mnohem více domácností než v minulosti. Katalogové domy nabízejí zajímavá stavební řešení, která šetří peníze. Nemůžeme přehlédnout ani to, že lidé ušetří už na samotném projektu, který je levnější než originální projekt od architekta.
Stačí si už jen sehnat zajímavý, finančně výhodný pozemek a člověk může stavět. Pokud jsou však vaše finance omezené, možná budete muset zvolit menší variantu katalogového domu. Jejich problém je však v tom, že mají málo úložného místa a mohou působit stísněně. Pokud je to i váš případ, přečtěte si pár nápadů, jak malý domek „nafouknout“, a to nejen opticky.
Zastavte prostor pod schody
Pokud budete stavět dvoupodlažní dům, klasickým nevyužitým prostorem bývá místo pod schody. Oslovte proto truhláře, společně se kterým navrhnete prostornou vestavěnou nábytkovou sestavu pod schody s různými zásuvkami a skříňkami. Pod schody tak schováte řadu věcí, které byste jinak neměli kam uložit a nahradíte chybějící sklad, který projekty rodinných domů z katalogu často nemají.
Pro domy s malou obývací místností může být zajímavé i řešení, kdy je pod schody vytvořena knihovna.
Vana nemá jen jeden rozměr
Problémem v malých domech bývají i těsné koupelny, do kterých se jen těžko umisťuje vana. I pokud koupeli zrovna neholdujete, vana je důležitým prvkem domu, zvlášť pokud plánujete nebo máte děti a nebo máte nějakého domácího mazlíčka. V tomto případě je vana k nezaplacení. Naštěstí existují i různé atypické velikosti van. Díky kterým můžete efektně spojit sprchovací kout i koupel.
Investujte do posuvných dveří
Na oddělení jednotlivých místností se stále často využívají hlavně klasické otvírací dveře. Pokud ale chcete šetřit prostor a potřebujete navodit pocit vzdušnosti, zvolte posuvné dveře. Šetří místo a pomáhají k dotvoření variabilnímu řešení jednotlivých místností v domě. Díky nim si můžete pohrát například s propojením kuchyně a obýváku, zvětší prostor koupelny a toalety.
Využijte každou stěnu
Domov zaplněný nábytkem nemusí působit příjemně na jeho obyvatele, kromě toho ztěžuje pohyb po domě. Pokud ale budete nad rozmístěním nábytku přemýšlet chytře, určitě vám vadit nebude. Lidé se kvůli tomu čím dál více vracejí ke skříním a knihovnám na míru od truhláře.
Díky originálnímu nábytku na míru využijete každý volný prostor – prázdný prostor za dveřmi, v koutech nebo na chodbě. Pokud si například v obýváku pokryjete celou jednu stěnu bílou vestavěnou skříní, prostor se opticky nezmenší a skříň vám přinese tolik potřebný odkládací prostor.
Volte světlé barvy
Malý prostor je třeba zvětšit i opticky, aby se v něm jeho obyvatelé a hosté cítili příjemně. Velkým pomocníkem tak jsou světlé barvy nebo lesklé povrchy, jako jsou například zrcadla. Zbytečně ale nekombinujte hodně odstínů. Pokud vám chybí představivost, nic nezkazíte bílou barvou interiéru, který budete postupně doplňovat různými barvenými doplňky, které dodají prostoru šmrnc.