close
shutterstock_72615520

Dřevo má v našich plánech a různých projektech své místo a výhledově se o něj jistě ničím připravit nenechá. Používáme ho na nábytek, na podlahu, obklady na stěny, někdo si z něj staví celý dům. Má to své důvody, proč se pro něj vždy znovu rozhodujeme, některé z nich si přiblížíme.

1.Tradice

Dřevo jako stavební materiál lidstvo používá v podstatě odjakživa. Od chvíle, kdy byl člověk schopen vytvořit si sekyrku, vznikala jeho obydlí z větví, později pak už i z klád a jinak opracovaného dřeva.

2. Přírodní, obnovitelný materiál

Přírodní materiály mají v našich životech vždycky přednost před umělými hmotami. Spojení s přírodou je pro nás lidi důležitější, než si uvědomujeme.Sice už možná nejsme schopni řídit se instinkty, jako naši pravěcí předkové, přesto v nás určitý atavismus přetrvává a jistě se nenajde nikdo, komu by se dřevo nelíbilo.

3. Snadná práce

Ví to každý, kdo se dřevem už aspoň jednou pracoval. I stavba ze dřeva je mnohem snazší, než když stavíte tradiční cestou – z cihel, kamene nebo betonu. Je to vlastně jen taková větší stavebnice.

4. Krása

Výrobky ze dřeva mají své nezaměnitelné kouzlo. Struktura, kresba letokruhů i barva lahodí očím a navozují pocit útulnosti a tepla. Stejně krásně vypadají i dřevěné domy, například typické sruby.

5. Trvanlivost

stavby a výrobky ze dřeva mají dlouhou životnost. I v exteriéru odolají klimatickým vlivům jen s minimální pravidelnou údržbou (impregnace, nátěry proti plísním a škůdcům) po mnoho let. Jestliže použijete dřevo na podlahu, stačí ošetřovat ji přípravky na bázi vosku, případně jednou za pár let zbrousit pro obnovení vzhledu.

6. Tepelná izolace

Dřevostavby mají obvykle mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti než domy zděné. Také dřevěné podlahy jsou teplejší, toho je dobré využít třeba v rodinách s dětmi nebo psími mazlíčky.

 

Tags : dřevostavba

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku