Orchideje patří k nejoblíbenějším ozdobám našich okenních parapetů. Jejich nádherné květy připomínají exotické motýly a nespočet barev a jejich kombinací z nich dělá opravdové klenoty mezi pokojovými rostlinami.
Někdy se jim ale bohužel nedaří, začnou jim vadnout a opadávat listy, nekvetou a když už se objeví poupata, uschnou a odpadnou. Příčiny je samozřejmě nutné hledat v nevhodné péči o rostlinu. Co děláme špatně v konkrétních případech?
Listy opadávají
Především je nutné si ujasnit, že orchidej si uchovává jen tři páry listů. Když začnou rašit nové lístky nahoře, ten spodní pár žloutne a odpadne. Jestli odchází i další dva páry listů, je nejčastěji na vině kvalita substrátu. Ideální řešení je květinu přesadit do nového, určeného přímo pro pěstování orchidejí.Při přesazování nezapomeňte, že vzdušné kořeny opravdu musí zůstat na vzduchu a že se orchideji nejlépe daří v průhledné nádobě.
Zvadlé listy
Příčinou povadlých listů může být také přemokření, v jehož důsledku uhnívají kořeny. V takovém případě už často rostlinu nezachráníme, ovšem jestli to přece jen nechcete vzdát, zkuste uhnilé kořeny odstřihnout, přesadit a až čtyři týdny ji nezalévejte.
Uschlé nebo žádné květy
Prospívající orchidej nemá problém s nasazováním květů. Jestliže ale poupata uschnou dřív, než stihnou rozkvést, může to být tím, že jste ji přemístili. Této rostlině rostlině totiž každá změna docela vadí a potřebuje sílu se s ní vyrovnat. Proto shodí poupata, aby měla energii na adaptaci.
Absence květů má několik důvodů, nejčastěji je to nedostatek živin nebo naopak přehnojení. Často je to také reakce na zakouřené prostředí, to poznáte i podle žlutých proužků na listech.
Méně je více
Orchidej je opravdu dost citlivá na nadbytek vody. Přemokření je nejčastějším důvodem, proč květina hyne. Zalévejte ji jen jednou týdně, jestli si nejste jistá množstvím vody, nechte ji, ať si jí odebere sama tolik, kolik potřebuje. Postavte květinu cca na hodinu do vody, pak ji vraťte na její místo a 7 – 10 dní se o zálivku nemusíte starat.