close
shutterstock_246130240

Mnohý majitel psa je jistě ochotný hájit rasu svého domácího miláčka jako tu nejinteligentnější, nicméně ne každé psí plemeno patří k těm nejchytřejším.

Psycholog Stanley Coren sestavil žebříček 141 plemen podle pracovní inteligence, tedy poslušnosti. Ve své studii hodnotil, kolikrát se musí povel psovi opakovat než se ho naučí a také procentuální úspěšnost. Podle tohoto přehledu je například moje fenka (rhodéský ridgeback) pes 4. kategorie, tedy průměrný pracovní pes s poslušností v 50 % situací. Tady si dovolím polemizovat, protože ona poslechne až tak na čtvrtý povel, a to ještě jen když se jí chce.

10 nejchytřejších plemen psů

Na základě poznatků sesbíraných především na kynologických soutěžích nakonec do nejchytřejší kategorie postoupili tito psi:

  1. Border kolie se rády učí a poslouchají na slovo. Jsou skvělé v agility či dog dancing, pohyb milují a potřebují.
  2. Pudl je učenlivé plemeno, velmi dobře si pamatuje množství povelů, je společenský a přátelský. Jen trpasličí pudl bývá někdy nervózní a impulzivní.
  3. Německý ovčák patří v naší zemi mezi nejoblíbenější a jistě je to i díky jeho inteligenci. Je vyhledávaný jako služební pes pro vojsko, polici i záchranáře. Hodí se i jako vodící pes.
  4. Zlatý retrívr je velmi učenlivý, navíc přátelský a společenský, často slouží jako vodící pes pro slepce i při canisterapii.
  5. Dobrman potřebuje hned od štěněcích let pevnou výchovu, jinak může majiteli přerůst přes hlavu, ale vynaložené úsilí se vyplatí. Jsou nebojácní a spolehliví hlídači, hodí se i jako terapeutičtí psi.
  6. Šeltie neboli šetlandský ovčák je další z inteligentních plemen, které má rádo pohyb, miluje rychlý běh. Učí se rychle a výchova ani nemusí být příliš přísná.
  7. Labradorský retrívr má klidnou povahu, je přátelský a učenlivý. Rád plní povely, aportuje, je ale také vhodný jako slepecký pes. Ideální společník pro handicapované.
  8. Papillon u nás sice není příliš rozšéířený, patří ale také mezi TOP 10 poslušných psích plemen, i když je pravda, že od tohoto malého společníka nevyžadujete mnoho.
  9. Rotvajler je takový poněkud kontroverzní psí hlídač, jim ale pověst zkazili spíš nezodpovědní chovatelé. S důslednou pevnou výchovou od malička jsou to velmi poslušní psi orientovaný na svého pána. Vychovaný pes nikdy neútočí na člověka, nicméně psům rád předvede svou nadřazenost.
  10. Australský honácký pes se do první desítky dostal pro svou pracovitost a všestrannost. Dá se rychle vycvičit, jsou vytrvalí a milují pohyb.  
Tags : pes

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku