close
shutterstock_50452252

Život s alergikem představuje různá úskalí a omezení, jimiž se při zařizování bytu a speciálně jeho pokoje musíte řídit.

Nejčastějšími alergeny v bytě jsou roztoči a prach. Právě s ohledem na ně vybíráme vhodné vybavení, abychom jejich výskyt v bytě eliminovali.

Vezměte to od podlahy

Je samozřejmé, že v bytě, kde žije alergik, se vzdáme koberců. I když jsou dnes k dispozici velmi účinné vysavače, přece jen se lépe prach odstraňuje z plovoucí podlahy, dlažby či lina. U koberce nikdy nedosáhneme stoprocentního výsledku.

Při výběru podlahy vsaďte na přírodní mateiály, tedy opravdu linoleum nebo marmoleum, protože z PVC se mohou uvolňovat chemické látky. Nejlepší variantou zůstává dřevo a dlažba, ta je ale přece jen dost chladná.

Lapače prachu nekompromisně zrušte

I při pravidelném a velmi pečlivém úklidu se prach zase brzy usazuje všude, kde mu to dovolíte. Je proto pohodlnější zbavit se všech zbytečností, které úklid komplikují. U dětí s alergií tedy určitě neuvidíte hromady plyšáků či polštářků na sezení i na hraní. Ti jsou velkými zásobníky roztočů i prachu, i když se snažíte držet je v čistotě. Hračky, stejně jako nábytek, volte omyvatelné. V pokoji alergika by neměly být ani květiny.

Pokud jde o lůžkoviny a bytový textil kompletně, je nutné časté praní. Také dost záleží na volbě materiálu, nejlepší pro alergika je duté vlákno. I matraci pořiďte s hypoalergenním potahem, který se dá pravidelně prát.

Čistička vzduchu a perfektní vysavač

Součástí vybavení domácnosti s alergikem je výkonný vysavač s vodním nebo kvalitním HEPA filtrem. Ten vás dokáže zbavit velkého množství alergenů. V pokoji alergika bude ale také vhodná čistička vzduchu, která sama zachytí množství prachu a roztočů, takže postižený bude mít vždy čistý vzduch.

Je na vašem zvážení, kterou čističku pořídit, jestli takovou, co vzduch žene přes filtr a tím ho čistí, nebo typ, který odlučuje prach pomocí elektrostatického pole.

Tags : bydlení s alergikem

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku