close

Vybrat si ze současné nabídky vysavačů je dost složité, pokud nemáte jasno v parametrech, podle kterých vybírat. Pořídit s můžete sáčkový či bezsáčkový, na mokré vysávání nebo přímo robotický.

O tom, podle čeho si vybrat ten správný pro vaši domácnost, rozhoduje velikost vysávaných ploch, struktura povrchu, členitost prostoru a další faktory. Jestliže přihlédnete ke všemu, co od vysavače očekáváte, vyberete nakonec ten správný.

Robot nebo tyčový?

Nejdříve se asi rozhodujeme pro typ vysavače. Jestli máte úzké prostory nebo jen malé místnosti,bude pro vás vhodnější tyčový vysavač. Sice po dobu úklidu manipulujete s celým přístrojem, s velkým vysavačem byste se ale v užším prostorách jen těžko vytáčeli.

Robotický se hodí do velkých ne příliš členitých místností, jestliže nemáte koberce s vysokým vlasem. V bytech, kde jsou na podlaze koberce,se vyplatí koupit vysavač na suché i mokré čištění. Můžete si sami vyprat koberce i čalounění, takže ušetříte za profesionální firmu a náklady se vám rychle vrátí.

Podle množství vysávaných ploch také vybírejte velikost nádobky na smetí. Obecně platí, že pro plochu do 50 m2 stačí cca 2,5 litru, pro prostor přes 150 m2 je vhodná nejméně čtyřlitrová nádoba.

Se sáčkem nebo bez sáčku?

Tahle otázka nemá obecně platnou odpověď. Někdo raději vymyje záchytnou nádobku a sáčky nepoužívá kvůli mikrobům a roztočům, kteří přebývají ve vysavači,dokud se sáček nenaplní. Jestli ale máte doma mazlíčka, můžou se chlupy z něj dostat až k motoru. Bezsáčkový vysavač se hodí víc pro běžnou špínu.

S chlupatým mazlíčkem v bytě zvažte zakoupení rotačního kartáče nebo zvolte vysavač, který ho má ve výbavě. Díky němu se s chlupy v bytě snadněji vypořádáte.

Důležitá je u vysavače taky filtrace. Nejúčinnější je HEPA filtr v kombinaci s vodním, takový vysavač vás zbaví téměř všech alergenů v domácnosti: prachu, pylu i roztočů, takže je nepostradatelný v rodině s alergikem.

Tags : vysavač. jak vybrat vysavač

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response