close
Spolupráce

Nemůžete spát? Známe nejčastější viníky vašeho nočního buzení

spanek

Kvalitní spánek je alfou a omegou zdravého životního stylu, o tom snad není potřeba diskutovat. Každému je jasné, že pokud mizerně spíte, bude to mít také vliv na vaši práci, volný čas i vztahy. Únava vám prostě a jednoduše nedovolí dělat to, co byste chtěli. Lidé často řeší to, že na spánek tzv. „nemají čas“, najdou se však i tací, kteří by rádi spali, ale prostě nemohou – těžko se jim usíná, mají neklidný spánek, často se hodiny jen převalují. Co s tím?

Pomoc existuje

Řešení není snadné, ale rozhodně se vyplatí jej hledat. Existuje celá řada možných příčin, my přinášíme ty nejčastější – od stresu, až po příliš nízký polštář, nebo nevhodnou teplotu místnosti.

Větrat a netopit

Je to potvrzené mnoha studiemi, avšak mnozí tento fakt stále ignorují. Platí, že teplo v ložnici může znesnadnit usínání a také vést k častému buzení. Ideální teplota na spaní se přitom má pohybovat od 16 do 18 °C, drtivá většina lidí má v ložnici však daleko více. Pomoci může nejen větrání, ale třeba také lehčí pyžamo nebo chladivý ochranný povlak na polštář či peřinu.

Stres

Bohužel stres se těžko odbourává, bývá ovšem jednou z nejčastějších příčin potíží se spánkem. Na vině bývají problémy v práci, konflikty s dítětem nebo v partnerském vztahu, ale také cokoliv, na co musíte neustále myslet, a vaší hlavě to brání vypnout a odpočívat. Zkuste zapojit některé antistresové prostředky, jako je třeba meditace nebo poslech klidné hudby. Pokud to nepomáhá, zvažte klidně i pomoc psychologa. Je potřeba naučit se stres odbourávat, a to nejen kvůli kvalitnímu spánku, ale také s ohledem na celkové zdraví.

Matrace a polštář

O důležitosti kvalitní matrace ví asi většina z nás, ale již méně pozornosti se věnuje výběru polštářů v Praze. Přitom právě polštáře hrají klíčovou roli v tom, jak pohodlně se nám leží a jak je naše tělo připraveno na relaxaci. Vybírejte je zejména dle polohy, ve které nejčastěji spíte. Polštář pro spaní na boku má samozřejmě jiné rozměry a parametry než ten pro lidi, kteří spí hlavně na zádech. Nebojte se do nákupu zainvestovat a vsaďte na polštář s paměťovou pěnou, který poskytuje nejlepší oporu páteři a umožňuje dokonalé přizpůsobení. Polštář je také třeba pravidelně prát a přibližně jednou za dva roky by se měl kompletně vyměnit. Zkuste navštívit prodejny Dormeo, kde vám s výběrem rádi pomohou.

Večerní sklenka alkoholu

Ano, je příjemné dopřát si večer skleničku vína nebo piva jako odměnu za splněné povinnosti. Jenže tento zvyk vás dost možná zbavuje kvalitního spánku. Může sice zdánlivě navodit ospalost, ale z dlouhodobého hlediska platí, že spánek bude alkoholem narušen a vy se budete v noci budit – může vám být horko, nebo budete potřebovat na toaletu či se napít. Alkohol také zatěžuje játra a nedovoluje vašemu tělu efektivně odpočívat. Raději si proto dopřejte bylinkový čaj, který pomůže s usínáním i odpočinkem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku