Jedna věc je pořídit nemovitost k bydlení, druhá pak zabydlit ji. Vzhledem ke strmě stoupajícím cenám snad všeho, co s bydlením souvisí, je někdy těžké vyjít s původní půjčkou na bydlení tak, aby v domácím rozpočtu zbylo i na vybavení bytu. Řešením se může stát spotřební půjčka – ale půjde o další dluh na vaše bedra. Jak na to, abyste dobře vybrali a vše pak bezpečně spláceli?
Základem je rodinný rozpočet
Pokud přemýšlíte o dalším zadlužení, abyste mohli svůj byt či dům konečně vybavit k pohodlnému bydlení, musíte se odrazit od svého měsíčního rozpočtu. Pečlivě si sepište všechny své pravidelné příjmy. Ale zohledněte jen ty částky, které vám opravdu chodí měsíc co měsíc.
Druhým krokem je sestavení všech výdajů. Složenky jsou neoddiskutovatelné. Nezapomínejte však ani na jídlo, oblečení, obuv, sem tam školní potřeby pro děti, případné náklady na dopravu. Zkrátka vše, co z vaší peněženky/účtu každý měsíc odejde. Výdaje raději trochu nadhodnoťte. Tím si zajistíte náskok před inflací.
Jakmile je rozpočet sestaven, pouhým porovnáním příjmů a výdajů pak zjistíte, jestli máte ještě nějakou rezervu k tomu, abyste bezpečně utáhli i další splátky z dalšího úvěru. Upozorňujeme, že při sestavování rodinného (nebo osobního) rozpočtu k sobě musíte být maximálně upřímní a nepodhodnotit žádný výdaj. Jinak spláčete nad výdělkem.
Tip: Práci vám mohou usnadnit volně dostupné pracovní listy na internetu. Tento sestavila ČSOB pro IQLandia. Je příjemně podrobný, takže vás velmi dobře navede.
Pokud rezervy jsou, přikročte k porovnání dostupných půjček
Zjistili jste, že další půjčku ještě v klidu utáhnete? Nastal čas na porovnání nabídek od bank i licencovaných nebankovek. Proč i nebankovek? V posledních letech se ty licencované vyšvihly – a některé z nich dokáží plně konkurovat bankám.
Ve srovnávači Bezvamoney.cz najdete nabídky jak od bank, tak i od zmíněných nebankovek, co prošly licenčním řízením u České národní banky. Všichni poskytovatelé, s nimiž se tady potkáte, poskytují půjčky přesně v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru. Díky koncentraci produktů různých finančních domů na jednu webovou stránku odpadá nutnost surfování po webových adresách jednotlivých bank a nebankovních společností. To jednak šetří čas, jednak umožňuje okamžité porovnání nabídek napříč trhem.
Vedle RPSN se soustřeďte i na podmínky splácení
Jenže jak se do porovnání a výběru vlastně pustit? Je to vlastně docela snadné. Hypotéku vám pravděpodobně vybíral hypoteční specialista, protože v tomto případě jde o poměrně komplikovanou záležitost. Ale výběr spotřební půjčky na nábytek a další vybavení bytu je mnohem snazší, uvidíte sami!
- Stanovte si částku půjčky a nechte si zobrazit jen ty nabídky od poskytovatelů, které vaši částku zahrnují.
- Porovnejte RPSN jednotlivých půjček. RPSN ukazuje celkovou cenu úvěru, se zahrnutím všech případných poplatků.
- Porovnejte podmínky splácení, soustřeďte se na možnost hýbat se splátkami nebo je zdarma odložit. Pokud ne zdarma, porovnávejte poplatky za odklad splátky. Mohlo by se hodit.
- Podívejte se, kde se předčasně splatit zdarma.
- Vyberte jednoho nebo více vítězů a požádejte o půjčku.
Rozhodně se nemusíte obávat oslovit více poskytovatelů. Podání žádosti o půjčku totiž není závazné. Dokud nepodepíšete dohodnutou smlouvu o poskytnutí úvěru, ničím se nezavazujete a vždycky můžete beztrestně vycouvat.
Když budete jednat s více finančními domy, naopak získáte výhodu při vyjednávání, třeba i o ceně, nebo o dalších podmínkách. Výslednou půjčku pak můžete mít vyšperkovanou ještě o úroveň výš, než zněla původní oficiální nabídka.
Mějte správně nastavené životní pojištění
Životní pojištění teď pravděpodobně máte nastaveno pro potřeby hypotéky. Jestliže se plánujete zadlužit další půjčkou, měly by tomu odpovídat i pojistné parametry. Nezapomeňte se ujistit, že pojištění kryje třeba i pracovní neschopnost, ošetřování nemocného dítěte a další „drobné nepříjemnosti“. Všechny totiž mají vliv na výsledný měsíční příjem.
Hledejte úspory. Některé se ukrývají na nečekaných místech!
Doposud neobjevenými úsporami jsou pro mnohé z nás odpady. Samozřejmě ne ty ze skládek, ale ty, co nám vznikají během stavby či rekonstrukce bydlení. Podívejte se, jak snadno uspoříte díky využití střepů, odřezků dlaždic nebo kousků dřeva! Připravili jsme pro vás v tomto článku několik tipů na dekorace ze střepů a dlaždic nebo dokonce nábytek ze zbytků dřeva, kterým se pak můžete pyšnit před domem. A obavy netřeba, naše tipy zvládnou i méně zkušení kutilové a kutilky!
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay