close
Ozdoby a dekorace

Střepy, nevyužité dlaždice a kusy dřeva zužitkujte v interiéru jako dekorace

obrázek_2022-10-28_090945476

Nemusíte být zruční, abyste si z několika střepů, starých dlaždic i nevyužitých kusů dřeva vyrobili hotové poklady do svého domova. Přinášíme vám jednoduché návody na to, jak i nepoužívané a rozbité věci můžete zužitkovat, vdechnout jim nový život a mít parádní nové dekorace.

Co se střepy? Přinesou vám štěstí

Jak se říká, střepy přinášejí štěstí. Až se vám příště rozbije sklenička, talíř nebo jiný kus nádobí, nevyhazujte střepy do koše a využijte je k výrobě obrazů nebo i podnosů. Návod je snadný a v obou případech totožný. Budete potřebovat střepy, rámeček na fotografii se sklem nebo dřevěný podnos, lepidlo, spárovací hmotu a špachtli.

Výroba obrazu ze střepů i podnosu je snadná

Začněte tím, že si střepy do rámečku nebo na podnos rozmístíte a naaranžujete tak, aby se vám líbily. Nezapomeňte mezi jednotlivými střepy nechávat dostatek prostoru na spáru, ideálně všude stejně velkou. Následně si naaranžované střepy vyfotíte a opět vysypete do misky vedle rámečku nebo podnosu. Podklad poté potřete vrstvou lepidla a střepy na něj budete pokládat podle fotografie.

Nezapomínejte dodržovat místo na spáry. Jakmile budete mít hotovo, nechte své dílo uschnout. Až potom si připravte spárovací hmotu a špachtli a do každé spáry ji naneste a nahoře uhlaďte. Po uschnutí se vlhkým hadrem zbavíte případných nečistot od spárovací hmoty a máte hotovo. Netradiční obraz či podnos je na světě.

Originální podnos z jedné dlaždice

Podobně můžete kouzlit i se starými dlaždicemi. Pokud ale máte dlaždice vcelku a líbí se vám jejich design, zbytečně je nerozbíjejte a kupte si stejně velký podnos jako je jedna dlaždice. Na podnos ji jednoduše nalepte s pomocí vhodného lepidla, nechte zaschnout a netradiční podnos je hotový. Podnosů si můžete vyrobit kolik chcete a třeba je i věnovat svým blízkým k Vánocům.

Lavice před dům či do předsíně ze starého prkna nebo desky a dřevěných špalků

Nejsou to ale pouze střepy z nádobí a nevyužité dlaždice, kterým můžete vdechnout nový život v podobě netradičního designového kousku. Výborně vám poslouží i nevyužité kusy dřeva. Široká prkna nebo desky v kombinaci s dřevěnými špalky se mohou stát lavicí. Jak? Zbroušené prkno nebo desku položte přes dva špalky. Takto vyrobená lavice je skvělou pomůckou i dekorací před chalupu, rodinný dům i do předsíně v bytě. Aby byla lavice rovná, je samozřejmě nezbytně nutné, aby byly oba dřevěné špalky stejně vysoké.

Každý kus dřeva se dá využít

Nevyskytují se ve vaší domácnosti hladká prkna ani dřevěné špalky, ale spíše směs dřevěných tyčí? I ty báječně poslouží k výrobě netradičních designových kousků. Pokud k sobě svážete podobně vysoké tyče, vznikne netradiční věšák. Z kombinace dvou stejně dlouhých a tří a více stejně krátkých tyčí můžete vytvořit žebřík.

Co s dřevěnými špalky? Vyrobte z nich svícny nebo podtácky

Káceli jste na své zahradě nedávno strom a zbyla vám hromada špalků, které jste ještě nespálili? Neházejte je všechny do kotle nebo do kamen, ale některé z nich přetvořte v nápadité dekorace. Dřevěný špalek může posloužit jako svícen, pokud do něj vyvrtáte otvor na čajovou svíčku. Jestliže ale nechcete špalek nijak upravovat, použijte jej jako podtácek. Pokud jsou špalky moc široké, s pomocí pily z nich vytvořte užší. Díky dřevěným svícnům a podtáckům bude váš domov krásně provoněn dřevem a budete si připadat více ve spojení s přírodou.

Nezbavujte se okamžitě střepů, které vám zbydou po vašem oblíbeném nádobí, ani nevyhazujte nadbytečné dlaždice a kusy dřeva. Kouzlit se dá se vším. Někdy stačí jen jednoduchý nápad, trochu času a originální designový kousek je na světě.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dekoracedomácnostdomov

Autor Michaela

Komentáře k článku