Svítidlo dnes již nelze považovat pouze za prostředek osvětlení, ale stává se důležitým prvkem celkové inscenace, jedním z důležitých faktorů pohodlí, pohody a zdraví jak doma, tak i v pracovním prostředí. Stejně tak jako v domácnostech i svítidlům kanceláří vévodí design, ale i účelovost.
Víte, že až 85 % všech informací získává člověk prostřednictvím zraku?
Věděli jste, že světlo výrazně ovlivňuje lidské emoce a pomáhá udržovat zdraví zaměstnanců při stimulaci tvůrčího procesu?
V období, kdy se dny prodlužují a z denního světla se můžeme těšit déle, sice na nás tolik nedoléhá únava ze tmy. Přesto průmyslové osvětlení, zejména světlo v kancelářích, může pomoci zvýšit produktivitu a efektivitu zaměstnanců, ale také zlepšit jejich pohodlí a pohodu při práci. V kancelářích se v naprosté většině případů pracuje na počítačích, proto je třeba vybrat vhodné typy svítidel pro tento účel.
Svítidla v duchu ergonomie aneb vliv světla na zdraví
Denní světlo je důležitý typ záření. Kvalita a množství přirozeného světla skutečně mají za následek stimulaci a motivaci lidského organismu. V praxi však nemůžeme počítat s celodenním pobytem venku. Občas je dobré se jen dívat ven, abyste ocenili světlo a teplo, abyste cítili pozitivní účinky na tělo. Barva, jas a intenzita denního světla i jeho dopad se liší v závislosti na denní době a ročním období, umístění a povětrnostních podmínkách. Ze zdravotních důvodů je samozřejmě skvělé udělat si pravidelné přestávky a na pár minut chodit ven, abyste využili přirozeného denního světla ke zlepšení metabolismu, ovšem to se na každém pracoviště nepovede.
Ideální je kombinace přirozeného světla s osvětlením umělým, jehož přebytek škodí! Neboť v důsledku umělého světla má lidský hormonální systém tendenci uvolňovat více stresového hormonu, což má negativní dopad na imunitní systém.
Je potřeba navrhnout vhodné osvětlení, které nevytváří odlesky ani stíny, zamezuje vzniku únavy očí a bolestí hlavy. Umožňuje lépe vidět nebezpečné pohyblivé části strojních zařízení i další nebezpečí.
Doporučuje se proto využívat lampy s denním typem světla, které umožní pocítit pozitivní efekt na zdraví. Má to prokazatelně vliv na zvýšení energie a koncentrace, únavu pociťujeme méně intenzivně. Dobře zvolené svítidlo během celodenní práce může dokonce pomoci předcházet problémům se spánkem.
Jak může vhodné světlo pomoci snižovat náklady?
Je velmi dobře známo, že světlo prodává. Například v určitých podnicích se osvětlení používá k dosažení zisku. Někteří zahradníci tak používají specifické osvětlení, aby jejich rostliny lépe rostly, zatímco farmáři využívají reprodukci denních a nočních cyklů ve stádech ke zkrácení doby produkce masa.
Stejné principy lze použít pro osvětlení pracovních prostor, aby se zvýšila produktivita zaměstnanců a snížily se některé náklady.
Ideální projekt podle platných norem
Nároky na běžné osvětlení, které jsou uvedeny v normě ČSN EN 12464-1, vyžadují, že by v kanceláři mělo být světlo denní bílé, v hodnotách 4 000 K – 6 000 K, jelikož tato teplota povzbuzuje aktivitu a pozornost člověka. V době nejvytíženějších pracovních fází je nutné zvolit barevnou teplotu 5500 až 5600 Kelvinů, která odpovídá teplotě slunce v zenitu. Poté je možné světlo podle potřeby ztlumit. S těmito hledisky by měl počítat každý dobrý projekt, který navrhne vhodné osvětlení pracoviště.
Na jedné straně by měl pracovat s přirozeným denním světlem a umísťovat pracovní stoly blízko oken. Zároveň by takový projekt měl vyřešit všechny problémové věci, ke kterým může docházet, tedy například stínění, oslnění či nerovnoměrnost osvětlení. Také by měl pomoci snížit riziko nehod a zranění z “chvilkové slepoty”, když se oči přizpůsobují světlejšímu nebo tmavšímu okolí.
Podle ustanovení, které optimalizuje rozptyl světla, by ideální kancelář měla mít velmi světlé barvy na stropě, světlé barvy na stěny a tmavší na podlaze. Takové uspořádání totiž omezuje oslnění a dává uživatelům pocit bezpečí.
Několik typů, jak pracovat se světlem a stínem
· Stínění – přímé denní světlo může někdy v kancelářích působit kontraproduktivně. Proto je třeba zvolit vhodnou kombinaci zastínění pomocí žaluzií a zároveň optimalizovat jas pracovní desky směrovým osvětlením dobře vybrané stolní lampy.
· Nerovnoměrnost osvětlení – lustry či různá závěsná a stropní svítidla zajišťují vhodné osvětlení celé místnosti. Nepřímé osvětlení instalované na strop je výhodné v tom, že zamezuje oslnění z přímého pohledu na světelné zdroje a snižuje pravděpodobnost stínu.
· Oslnění – pokud je v místnosti přirozené sluneční světlo, je třeba zvolit spíše tmavé barvy a matné povrchy stěn. Stojací lampy a nástěnná svítidla poskytují nepřímé osvětlení, přičemž jejich světlo se odráží od povrchů, jako je zeď nebo strop. Doporučuje se zvolit svítidla s nízkou svítivostí, která nezpůsobují oslnění a nenarušují barvy osvětlených ploch.
Aby vše tedy odpovídalo současným normám pro umělé osvětlení, je nejlepším řešením maximálního využití přirozeného světla v kombinaci obecného osvětlení v celé místnosti. Celek pak doplnit příležitostně rozmístěnými bodovými lampami a svítidly.
Tato tendence přeje lokálním kancelářským lampám a nepřímému osvětlení. Kompaktní zářivky pak začínají střídat velmi úsporné LED žárovky. Stolní bodové lampy s LED diodami se stávají architektonickým doplňkem mnohých interiérů.
Dobrou viditelnost rozhodně nelze podceňovat, možností je celá škála a je jen na Vás si vybrat krásný projekt navíc v působivém designovém provedení.