Čerstvým bylinkám, vypěstovaným vlastnoručně v truhlíku nebo v květináči, se prostě nedá odolat. Nejen, že náramně provoní jídlo, většina oblíbených bylinek i moc hezky kvete, takže působí v interiéru dekorativně.
Běžné bylinky většinou nemají žádné zvláštní nároky na péči, takže se do pěstování může pustit i úplný začátečník. V květináči či truhlíku si snadno vypěstujete petrželku, pažitku, bazalku, majoránku, saturejku, tymián, rozmarýn, oregano, levanduli, meduňku, mátu či koriandr.
Pěstování bylinek v květináči
Abyste mohli začít s pěstováním bylinek, potřebujete vhodné nádoby, substrát a semínka nebo sazeničky. Rozhodně nedůvěřujte bylinkám v květináčích ze supermarketu, ty dlouho nevydrží. Jsou určené spíš k přímé konzumaci, jen málokterou se podaří uchovat delší dobu. Jestliže tedy chcete začít s pěstováním od sazenic, vyhledejte profesionální pěstitele v okolí.
Vhodná zemina pro pěstování bylinek v bytě je ta s přídavkem rašeliny, dobře propustná a s dostatkem živin, případně ji před sázením dobře přihnojte a hnojení opakujte pravidelně cca po dvou týdnech. Na výsadbu použijte květináče s větším drenážním otvorem a pro jistotu ještě na dně nádoby vytvořte drenážní vrstvu. Většina bylin totiž potřebuje při pěstování v interiéru častější zálivku, neměli byste je ale přemokřit, to jim nesvědčí.
Rady pro pěstování bylinek
Každá bylinka sice nakonec potřebuje to své a vy časem jistě vypozorujete, co jí svědčí, obecně ale lze říci, že ty nejčastěji pěstované mají rády slunné stanoviště a mírnou a častou zálivku.
Bylinky (například levanduli) vysazujte do větších nádob, aby se mohly rozrůstat. Pravidelně je zaštipujte, ať se pěkně rozkošatí. Odštípnuté výhonky využijete v kuchyni, takže budete mít u trvalek celoroční sklizeň. U jednoletých bylinek (saturejka), sklízíte na konci léta vše najednou – bylinku usušte a uchovejte pro další spotřebu.