close

Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) je původem je z tropických pralesů Kardamomských hor v pohoří Ghat na jihozápadním pobřeží Indie. V Evropě je znám už z období Antiky, kdy byl přivezen do Egypta, Řecka i Říma. Původní řecký název cardamomon svádí k nesprávnému označení kardamon, ale správně se nazývá kardamom.

Kardamom je velmi staré koření, které už v historii míval různé využití: v Egyptě si jím čistili zuby a osvěžovali dech, v Řecku a v Římě se používal do parfémů. Z rostliny kardamovníku se používají listy, oddenky i tobolky se semeny. Mletá semínka kardamomu se přidávají do sladkého pečiva a sušenek, v Indii i do zeleninových či masových směsí (je součástí kari koření a směsi garam masala), celosvětově se pak špetkou kardamomu ochucuje káva nebo čaj. Na jeden šálek vám bohatě stačí 3 – 4 zrnka kardamomu.

Vzácné koření s léčivými účinky

Pravý indický kardamom (zelený) je dnes téměř tak drahý, jako je šafrán. Kardamomová semínka obsahují bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vitaminy skupiny B, vitamin C, draslík, hořčík, fosfor, měď, sodík, mangan, vápník, zinek, železo, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Zajímavý je i obsah éterických olejů (gingerol, pinen a cineol). Díky svému složení má řadu pozitivních účinků na zdraví.

Ocení ho lidé trpící nadýmáním, bolestí břicha a pálením žáhy, eliminuje negativní účinky vysoké konzumace cukrů a snižuje míru překyselení. Kardamom funguje jako prevence astmatu, zápalu plic a dalších onemocnění dýchacích cest, působí močopudně a protizánětlivě. Konzumace kardamomu zklidňuje nervový systém, snižuje napětí a působí proti stresu. Staří Egypťané ho údajně používali i jako afrodisiakum, každopádně dodá vitalitu, podporuje činnost mozku, zrak, imunitu, dokonce má i preventivní účinky proti rakovině. Při nechutenství podávejte pro podpoření chuti k jídlu a použít ho můžete i při některých kožních onemocněních jako podpůrnou bylinu.

Tags : Elettaria cardamomumkadramovník obecnýkardamomkardamon
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response