close
symboly

Koupíte si nové tričko a na visačce je řada symbolů, kterým moc nerozumíte. Logicky se dá odvodit pračka a žehlička, ale co ty kostičky, kolečka a různá písmena? Přitom vám tyto symboly mohou usnadnit péči o oděvy a významně prodloužit jejich životnost.

Nebudeme se zabývat značkami pro profesionální čistírny (to jsou ta písmenka), dnes se zaměříme na symboly, které potřebujete znát vy. Odhalíme vám takové symboly, které vám říkají, kdy smí prádlo do bubnové sušičky či jak hodně prádlo vyždímat.

Praní

Praní je na oděvu znázorněno symbolem vaničky s vodou a s číslicí, která oznamuje, při jaké maximální teplotě je možné konkrétní kousek vyprat. Někdy je na symbolu dlaň směřující do vaničky, to znamená, že toto prádlo můžete prát jen ručně, nikoliv v pračce. Jedna vodorovná čára pod vaničkou značí to, že tento materiál vyžaduje šetrnější zacházení, takže je nutné snížit otáčky při ždímání. Pokud jsou pod vaničkou dvě vodorovné čáry, tkanina vyžaduje velmi šetrné zacházení. To znamená, že máchání i ždímání má být nastaveno na nízký stupeň a výrobek by se v žádném případě neměl ždímat ručně.

Sušení

Sušení je označené symbolem čtverce, který představuje sušení na vzduchu. Pokud je ve čtverci zakreslený ještě kroužek, takový symbol znázorňuje sušičku na prádlo. Pokud není tento symbol přeškrtnutý, můžete dát prádlo do sušičky. Jeden puntík v kroužku znamená, že prádlo smíte sušit při nízkých teplotách, dva puntíky představují běžnou teplotu.

Sušení na vzduchu může mít také svá specifika, která se vyznačují do čtverečku:

  • oblouček pod horní hranou představující šňůru na prádlo – smíte sušit zavěšené na šňůře
  • vodorovná čára uprostřed čtverce – sušit v rozloženém stavu na podložce
  • tři vodorovné čáry ve čtverci – sušit odkapáním
  • dvě rovnoběžky v levém horním rohu – sušit ve stínu, ne na přímém slunci

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku