close
osteospermum-3332858_640

Osteospermum je krásná letnička původem z Afriky. Možná ji znáte pod názvem paprskovka, modroočko nebo kapská kopretina a už jste měli možnost seznámit se s touto rostlinou s pravidelnými květy v různých barvách: žluté, růžové, červené, fialové a dokonce i modré.

Osteospermum můžete pěstovat na záhonech v zahradě i v truhlíku na balkoně. Ve své domovině dosahuje Osteospermum ecklonis velikosti keře s až metrovými stonky a s květy velkými až 12 cm v průměru, v našich podmínkách je přece jen opatrnější. Typickou vlastností kapské kopretiny je to, že na noc nebo při špatném počasí své květy zavírá.

Pěstování kapské kopretiny

Semena osteosperma vyséváme v únoru až březnu do lehkého substrátu (s přídavkem perlitu). Jestliže chcete rostlinu pěstovat v nádobě, pamatujte na to, že i tady potřebuje lehký, propustný substrát, nesnese totiž dlouhodobé přemokření. Kořeny ve vlhku bez dostatku vzduchu uhnívají, proto se modroočkům nedaří za deštivého léta. Na druhou stranu potřebují pravidelnou zálivku a vlhkou zeminu. Při teplotě 20 °C klíčí 14 – 21 dní. Paprskovka potřebuje slunné stanoviště, ve stínu tolik nekvete. 

V době, kdy osteospermum kvete, pravidelně odstraňujte odkvetlé kusy. Tím si zajistíte násadu dalších květů a zabráníte tvorbě semenných váčků, kterou se rostlina zbytečně vysiluje.

Přezimování paprskovky

Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách pěstujeme osteospermum jako letničku, na zahradě se o přezimování nestaráme, ale zasijeme na jaře nové. Jestliže pěstujete paprskovku v nádobě a nechcete se jí tak úplně vzdát, můžete jí zkusit připravit podmínky pro přezimování. 

Na podzim rostlinu seřízněte asi na 30 cm a uložte ji do světlé chladné místnosti (cca 10°C) Dopřejte jí jen velmi mírnou zálivku. Na jaře pak osteospermum přesaďte do čerstvé zeminy a postavte ji na místo, kde se teplota pohybuje kolem 18 °C, při níž naraší nové výhony. V polovině května pak můžete nádobu s rostlinou opět ostavit na letní stanoviště. 

Tags : top

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

2 Comments

Komentáře k článku