close
shutterstock_659839171

Mate Vás „střet“ pochvalných článků na adresu tepelných čerpadel a zároveň negativní zkušenosti jejich majitelů? Pojďme si říct, kde je pravda…

Tepelná čerpadla
Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla patří i dnes, v prostředí historicky podprůměrných cen energií, ke zdrojům tepla s nejnižšími provozními náklady. Rozdíl v nákladech na teplo mezi tepelnými čerpadly a ostatními zdroji se pak bude zvyšovat tak, jak budou růst ceny elektřiny, zemního plynu, uhlí, dřeva apod. Na rozdíl od ostatních níže uvedených zdrojů tepla, s tepelnými čerpadly nejste závislí na dodávkách energií z třetí strany, „palivo“ pro tepelná čerpadla si totiž odebíráte ze svého okolí – z proudícího vzduchu či geotermálního tepla.

Praktický příklad

Porovnání nákladů na vytápění a ohřev vody v případě, že spotřeba energie činí 13 214 kWh/rok.

Zdroj tepla Vytápění Teplá voda
Hnědé uhlí 6 916 Kč 3 031 Kč
Černé uhlí 8 729 Kč 3 808 Kč
Dřevo 9 454 Kč 3 834 Kč
Zemní plyn 11 889 Kč 5 388 Kč
Elektřina (akumulace) 22 792 Kč 9 091 Kč
Tepelné čerpadlo (země/voda) 6 890 Kč 2 331 Kč

Ptáte se, proč se mezi majiteli tepelných čerpadel najdou i ti nespokojení, když je tento zdroj tepla tak výhodný? Důvodů je hned několik, nejčastěji jde o chyby způsobené:

  • Koupí tepelného čerpadla od nepoctivého prodejce, tj. prodejce s omezenou nabídkou tepelných čerpadel, navíc těch méně kvalitních, který při prodeji nejednal v zájmu klienta, ale v zájmu svého.
  • Koupí levného tepelného čerpadla asijské výroby, kdy parametry uvedené na štítcích neodpovídají realitě. Podvádí se i na trhu s tepelnými čerpadly a k vymýcení tohoto neduhu slouží mimo jiné i evropská značka kvality Q, kterou mohou získat tepelná čerpadla splňující přísné nároky.
  • Neodbornou instalací prováděnou svépomocí či nezkušenými řemeslníky.

Abyste se mohli těšit z vidiny dlouhodobě nízkých nákladů na energie, stabilních dodávek tepla i v extrémně nízkých teplotách a bezproblémového provozu, je třeba při výběru tepelného čerpadla dodržovat několik zásadních pravidel.

Pravidla pro správný výběr tepelného čerpadla

  1. Koupi tepelného čerpadla konzultujte s prodejcem, který má ve své nabídce více typů čerpadel, tj. nejen nejčastěji nabízené jednotky vzduch / vzduch, ale také čerpadla typu vzduch/voda, země/voda, voda/voda. Každý typ tepelného čerpadla má odlišné vlastnosti a je vhodný pro jiné účely, univerzální tepelné čerpadlo neexistuje a tomu je třeba přizpůsobit i výběr.
  2. U stávajících zákazníků prodejce si ověřte, jestli servisní prohlídky či záruční a pozáruční opravy probíhají bez problémů, jestli prodejce je schopen dostát svým závazkům.
  3. Zjistěte si, jestli tepelná čerpadla nabízená prodejcem získala značku kvality Q, která Vám mimo jiné garantuje to, že technické parametry uvedené na tepelném čerpadle odpovídají realitě.
  4. Tepelné čerpadlo kupujte jako produkt „all-inclusive“, tj. i včetně izolace, spojovacího materiálu apod. V praxi se stává i to, že zákazník si koupí pouze „krabici“ tepelného čerpadla a další díly dokupuje zvlášť. Kvalita spojovacích materiálů a izolace má přitom zásadní vliv na výkon tepelného čerpadla.
  5. Tepelné čerpadlo si nechte instalovat zkušenými řemeslníky. Vysoká kvalita instalace je nezbytná k tomu, aby tepelné čerpadlo bylo schopno dosáhnout slibovaného výkonu, mělo bezproblémový provoz a za běhu neprodukovalo nadměrný hluk či vibrace.

Další tipy na výběr tepelného čerpadla najdete na internetových stránkách https://www.abeceda-cerpadel.cz/ .

Zdroj obrázku:
Alexxxey / Shutterstock.com

Autor Jaroslav

Komentáře k článku