close
bath-1317997_640

Jste fanouškem saunování? Navštěvujete veřejnou saunu nebo rádi jezdíte na wellness, kde saunu rádi a s chutí využíváte? Pak je pro vás v současné domácí sauna je výtečným nápadem. Můžete ji využívat kdykoliv se vám zachce, máte své soukromí, můžete relaxovat s celou rodinou. 

Pravidelné saunování posiluje imunitu a zlepšuje zdravotní stav. Napomáhá k udržení dobré fyzické a psychické kondici. Má velký význam pro dýchací cesty. 

Saunu si můžete postavit kdekoliv –  může být v bytě, v domě, ve sklepě nebo místo garáže. Dokonce i ve venkovních prostorách, třeba na zahradě pod pergolou. Jestli jste se rozhodli pro vlastní saunu, můžete ji mít hodně brzy. Buď si ji objednáte jako stavebnici od specializované firmy nebo si ji postavíte svépomocí.

Sauna jako stavebnice

Rozměry sauny se pohybují od 2 do 14 m2. Domů vám od firmy dorazí balíček, který obsahuje všechny potřebné komponenty včetně doplňkových, jako jsou vlhkoměr, vědro na vodu a přesýpací hodiny. Důležitá je příprava místa, na kterém bude sauna stát. Podlaha musí být pevná a rovná, z betonu nebo z dlažby. Jsou vytápěny elektricky, takže musíte zajistit suché rovné stěny a zásuvku na 380 V. 

Podcenit nesmíte ani odvětrávání. Pak už jen skládáte jednotlivé díly dle návodu. Pokud by vám to snad nešlo, můžete se obrátit na zkušené odborníky, kteří vám rádi poradí. 

Sauna svépomocí 

Výroba vlastní sauny zabere více času, než sestavení stavebnice, na druhou stranu bude lépe odpovídat vašim potřebám. Určitě ušetříte a navíc maximálně využijete prostor v bytě či domu. Dnes není problém sehnat potřebný materiál na stavbu i saunová kamna. 

Dřevo by mělo být lepené o průměru 40 – 60 mm. Na obklad stěn a lavice můžete použít dřevo z finského smrku nebo z osiky. Na izolaci sauny použijte minerální vatu nebo PUR  desky. Jako osvětlení jsou vhodná optická vlákna. Kamna buď elektrická nebo na dřevo. Nezapomeňte na termostaty, které poslouží k regulaci kamen a ke správnému udržení teploty. Také ventilační šuplík a průduchy jsou důležité. Zajišťují správnou a dostatečnou cirkulaci vzduchu. 

Nejčastější typy sauny

Infrasauna

Do bytu je ideální infrasauna. Může mít malé rozměry, takže ji lze pořídit i do menších prostor (může stát třeba v koutě v ložnici). Napájení je z elektrické sítě. Infrasauna nevytváří páru, zahřeje vás infračervené záření. Teplota se pohybuje od 45 až do 60°. Nepotřebuje stavební úpravy. 

Finská sauna

Finská sauna se vyznačuje vysokou teplotou i vlhkým vzduchem. Vytápění může být klasickými i elektrickými kamny, které jsou vybaveny lávovými kameny. Díky jejich poléváním se do vzduchu uvolňuje pára. Teplota je vyšší 90° C. Finskou saunu je lépe zřídit venku na dvoře, v nějakém přístavku.

Parní sauna

Typ této sauny se v domácnosti nevyužívá, protože je náročnější na konstrukci a prostor. Vyznačuje se nižší teplotou (cca 40°) a vyšší vlhkostí vzduchu. Na stavbu se nepoužívá dřevo, ale obklady a dlažba. Přesto i parní saunu si můžete postavit, jestli máte vhodný prostor a dostatek zručnosti.

Tags : sauna svépomocí

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku