close

Po dlouhé šedivé zimě je toužebně očekávané jaro opět tady. Venku je stále tepleji a sluníčko nám častěji nakukuje do obydlí. A bohužel nám ukazuje, jak jsou naše okna zaprášená a špinavá. A nejen to. Je tu prostě čas na jarní úklid.

Málokomu se do úklidu chce, ale když se do toho konečně pustíte a máte hotovo, výsledek a pocit je nepopsatelný. Vše svítí čistotou a krásně voní. Aby šel úklid pěkně od ruky, musíte uklízet efektivně.

Úklid si naplánujte

Rozmyslete si, zda chcete úklid stihnout během jednoho víkendu nebo máte čas a budete postupovat pomaleji: první víkend uklidíte jednu místnost, pak druhou, a tak budete postupovat každou sobotu a neděli, až budete mít hotovo. 

Při jarním úklidu se obvykle zaměřujeme i na místa, která se tak často neuklízí. Patří sem mytí oken, praní záclon a závěsů, čištění koberců, sedačky, praní polštářů a dek. Proto je důležité předem se ujistit, že máte všechny čistící prostředky. Určitě se vám nebude chtít při práci odbíhat do obchodu.

Čistící prostředky a jejich dávkování

Určitě doma máte ocet, sodu a kyselinu citronovou, s nimiž uklidíte ekologicky a snadno. Často poslouží jen teplá voda a hadřík z mikrovlákna. Pokud používáte průmyslové čističe, dodržujte dávkování. Správné dávkování čistících prostředků šetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. 

Rozhodně neplatí, že čím větší množství přípravku dáte, tím budete mít domácnost čistější. Naopak, větší množství čističe musíte déle oplachovat a to vás při práci dost zdrží.

Postupujte systematicky

Jakmile jste na velký jarní úklid připraveni, chce to pevné rozhodnuti: jděte na to. Někdo má rád při úklidu klid, jiný zase potřebuje nějakou kulisu. Můžete si pustit vaši oblíbenou muziku. Práce vám půjde lépe od ruky. Vypněte mobilní telefon, ať vás nikdo neruší.

Uklízejte od stropu k podlaze a od oken ke dveřím. Začínejte s vymetáním pavučin, umyjte okna, lustr, utřete prach na skříních a policích, nakonec zbývá setření podlahy či perfektní vysátí koberce. Koupelnu a WC ukliďte až naposledy, když už je všude čisto.

Zbavte se všeho, co nepotřebujete

Při velkém úklidu se nebojte vyřadit staré věci a dekorace. Někdy dojde i na nábytek, který už dosloužil a bude potřeba ho vyměnit. Stejné je to s oblečením. Co jste už několik let  neoblékli, jen zbytečně zabírá místo ve skříni či šuplíku. 

Oblečení můžete věnovat někomu v rodině nebo třeba na charitu. Určitě ještě udělá někomu službu a radost. Jestli narazíte na kousek, s nímž se ještě nechcete rozloučit, nejste si jistí, že se ještě nebude hodit, ukliďte ho do nějaké krabice a uložte někam mimo šatník. Jestli se k němu v průběhu roku vrátíte, přesuňte si ho do šatníku. Pokud ne, vyřaďte ho bez sentimentu. Takto váhat můžete ale jen nad několika kousky, víc jak tři si neschovávejte.

Tags : efektivní úklidjarní úkliduklízejte chytře

Autor JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku